Reklama

Polityka i prawo

Krzysztof Silicki z NASK: Kluczowa rola ENISY dla cyberbezpieczeństwa UE [Cyberdefence24.pl TV]

Fot. Cyyberdefence24.pl

ENISA organizuje ważne przedsięwzięcia jak ćwiczenia Cyber Europe. O  jej roli w  w polityce cyberbezpieczeństwa Unii Europejskiej mówi dla Cyberdefence24.pl Krzysztof Silicki  dyrektor ds. Współpracy i Rozwoju Cyberbezpieczeństwa w NASK.

Krzysztof Silicki przedstawił czym jest i jaką rolę pełni ENISA. Podkreślił, że jest ona głównie ciałem doradczym a nie operacyjnym w zakresie cyberbezpieczeństwa.

ENISA tworzy rekomendacje, dokonuje analiz, wspiera zarówno kraje członkowskie jak i Komisję Europejską w tworzeniu prawa dotyczącego cyberbezpieczeństwa i sposobu jego wdrażaniu.

Krzysztof Silicki

Silicki dodał, że jedną z najważniejszych inicjatyw ENISY są odbywajacę  się co dwa lata ćwiczenia Cyber Europe. Podczas nich kraje członkowskie ćwiczą na trzech różnych poziomach.

ENISA robi też ważne przedsięwzięcie, jakim są ćwiczenia Cyber Europe. Są ćwiczenia z cyberbezpieczeństwa, które odbywają się raz na dwa lata w całej Europie, w których uczestniczą wszystkie kraje członkowskie. Od kilku już edycji kraje członkowskie ćwiczą na trzech poziomach : technicznym, operacyjnym i strategicznym i polega to na współpracy

Krzysztof Silicki

Dyrektor ds. Współpracy i Rozwoju Cyberbezpieczeństwa w NASK mówił również, o wsparciu ENISY dla krajów członkowskich, podając jako przykład współpracę jego macierzystej instytucji z ENISA. NASK wielokrotnie angażował się od strony eksperckie w prace tej unijnej instytucji.

ENISA zleca jakieś opracowania, to często się zdarza, że NASK w tym bierze udział i opracowuje dany temat np. schematy ćwiczeń zespołów typu CERT.

Krzysztof Silicki

Krzysztof Silicki  dyrektor ds. Współpracy i Rozwoju Cyberbezpieczeństwa w NASK, wiceprzewodniczący Rady Zarządzającej Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA)

Komentarze