Reklama

Strona główna

Komunikator Signal na komputery Mac przechowuje "znikające" wiadomości

Fot. 377053/Pixabay
Fot. 377053/Pixabay

Komunikator Signal w wersji na komputery Mac przechowuje „znikające” wiadomości na twardym dysku - poinformował serwis Motherboard. To poważny błąd, który zagraża prywatności i bezpieczeństwu użytkowników aplikacji.

Błąd w aplikacji Signal na komputery Mac od Apple dotyczy tzw. samoniszczących się wiadomości, które zaprojektowane są tak, by nie pozostawiały w komunikatorze żadnych śladów. Domyślna konfiguracja ustawień Signala na komputerach Apple powoduje jednak, że treść tych wiadomości pojawia się w sekcji powiadomień systemowych i tam jest przechowywana - pomimo ustawienia określonego limitu czasowego, po którym powinno nastąpić samozniszczenie komunikatów.

Nieprawidłowość w działaniu Signala odkrył badacz cyberbezpieczeństwa Alec Muffett, który ostrzegł o błędzie swoich obserwujących na Twitterze. Muffett zaznaczył, że jedną z najpoważniejszych kwestii w przypadku tego błędu jest temat lokalizacji, w której przechowywane są wiadomości. W pierwszej chwili dla badacza nie było jasne, czy są one zapisywane w miejscu łatwo dostępnym, czy też ukryte na dysku komputera w miejscu trudno osiągalnym dla przeciętnego użytkownika.

Inny ekspert - Patrick Wardle, specjalizujący się w bezpieczeństwie komputerów z systemem Mac OS, zwrócił uwagę, że treść wiadomości, które powinny ulegać samozniszczeniu, przechowywana jest w miejscu, z którego może zostać odtworzona - nawet, gdy wiadomości zostaną usunięte z komunikatora Signal. Jak stwierdził Wardle, treść komunikacji przechowywana jest w bazie danych typu SQLite, do której dostęp mogą bez problemu uzyskać hakerzy bądź specjaliści z zakresu informatyki śledczej, nawet przy całkowitym szyfrowaniu dysku twardego komputera.

Źródło:PAP

Komentarze