Reklama

Strona główna

"Kolorowe balony", czyli Facebook w Chinach

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

W ostatnich latach relacje popularnego na całym niemal świecie Facebooka z chińskimi władzami, były niedobre.  I kiedy wszystkim badaczom wydawało się, że serwis społecznościowy Marka Zuckerberga odpuścił sobie ten bardzo intratny rynek, okazuje się, że Facebook w Chinach owszem działa, tylko pod przykrywką.

Według informacji dziennika The New York Times, Facebook w Chinach istnieje, jednak działa w tajemnicy i pod nazwą Colorful Balloons, czyli „Kolorowe balony”. Aplikacja ta przypomina inną popularną aplikację Facebooka, jaką jest Moments, która służy do udostępniania zdjęć i wideo.

Wcześniej w prasie branżowej wielokrotnie pojawiały się informacje o walce Marka Zuckerberga z rządem chińskim oraz środowiskiem naukowym tego kraju, które miały utrudniać Facebookowi działanie na chińskim rynku, w efekcie czego amerykański gigant miał się z Chin wycofać. 

Czytaj też: Facebook walczy z "fake news"

Aplikacja Colorful ballons jest ostatnią próbą ponownego wejścia na rynek Państwa Środka. Wcześniej Zuckerberg próbował rozwinąć oprogramowanie cenzurujące treści, które usatysfakcjonowałoby chińskich liderów. Wciąż nie wiadomo jednak, czy Zuckerberg faktycznie otrzymał pozwolenie chińskich władz na działalność w tym kraju. Istnieje także podejrzenie, że złamał on chińskie regulacje.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama