Grupa Equation założona przez CIA i NSA?

15 marca 2017, 13:32
Cyber armia ameryka komputery wojna

Z dokumentów udostępnionych przez Wikileaks wynika, że słynna amerykańska grupa Equation, dokonująca ataków hakerskich, została stworzona przez CIA i NSA. Pierwsze operacje grupy hakerów datowane są nawet na rok 1996.

Pierwsze informacje wskazujące, że grupa Equation jest powiązana z administracją Stanów Zjednoczonych pojawiły się w 2015 roku, kiedy Kaspersky Lab przeprowadziło analizę złośliwego oprogramowania używanego do ataków. W raporcie dotyczącym działania hakerów, rosyjskiej firmie udało się ustalić, że początki działania grupy mogą być datowane na 2001 rok. Od samego początku grupa Equation wiązana była z agencją NSA, która jest odpowiedzialna za większość operacji USA w cyberprzestrzeni.

Informacje dotyczące oprogramowania wykorzystywanego przez grupę hakerów pojawiły się w 2013 roku, wraz upublicznieniem dokumentów przez Edwarda Snowdena.

Jak pokazuje raport do którego dotarło Wikileaks, amerykańscy hakerzy nie tylko działają na zlecenie rządu od 1996 roku, ale także korzystają z narzędzi opracowywanych przez NSA i CIA. Współpraca służby zajmującej się wywiadem elektronicznym (NSA) i klasyczną działalnością wywiadowczą (CIA) pokazuje jak ważne dla administracji USA jest Equation.

Czytaj także: Prawo do kontrataku w cyberprzestrzeni. Nowy projekt w Izbie Reprezentantów

Powiązania grupy z agencjami wywiadowczymi zostają ukazane w dokumentach Wikileaks podczas dyskusji na temat błędów w opracowanym przez hakerów systemie szyfrowania. Błąd nie polegał na złej implementacji protokołów, ale na jego autorskich rozwiązaniach, które pozwoliły Kaspersky Lab na powiązanie z NSA. Dokumenty Wikileaks zawierają wymianę zdań pomiędzy przedstawicielami agencji, którzy skrytykowali hakerów za tę metodę. Ich zdaniem rozwiązaniem, które nie pozwoliłoby powiązać Equation z administracją USA byłoby wykorzystanie z standardowych bibliotek OpenSSL czy Microsoft CryptoAPI.

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets CyberDefence24