Reklama

Strona główna

Google przestanie wspierać 32-bitowe aplikacje na Androida

Fot. Flickr.com / Shu Wu / CC 2.0
Fot. Flickr.com / Shu Wu / CC 2.0

Google zaprzestanie wspierania 32-bitowych aplikacji na Androida. Od sierpnia 2019 roku aplikacje inne niż 64-bitowe będą usuwane jako przestarzałe. Firma określiła również nowe zalecenia dla deweloperów i zapowiedziała dodatkowe zabezpieczenia dla Play Store.

To element przygotowań do wydania nowej wersji systemu operacyjnego Google i część szerszego trendu. Wcześniej taką decyzję podjęło konkurencyjne Apple, wycofujące się ze wspierania aplikacji 32-bitowych już od 2014 roku. Tego typu programy w ogóle nie działają na wydanym we wrześniu iOS 11.

 

Google tłumaczy decyzję o zarzuceniu wsparcia dla 32-bitowych aplikacji względami bezpieczeństwa. W ten sam sposób podobne działania argumentuje Intel - największy producent podzespołów na świecie. Dotychczas produkowane przez tę firmę płyty główne dla komputerów zawierały specjalny moduł CSM umożliwiający im obsługę 32-bitowego oprogramowania, jednak od 2020 roku rozwiązanie to ma zostać ostatecznie zarzucone.

 

Równolegle firma Google zapowiedziała również zmiany w instrukcji dla deweloperów, którzy będą musieli projektować programy z myślą o najnowszych wersjach systemu, nawet jeśli ich możliwości nie są wymagane przez daną aplikację. Od sierpnia 2018 roku wszystkie programy trafiające do Google Play Store będą musiały być przystosowane do Androida Oreo. Google ma aktualizować wymogi na rok przed wprowadzeniem każdej nowej wersji systemu operacyjnego.

 

W ramach wprowadzanych zmian zmierzających do poprawy bezpieczeństwa i ujednolicenia doświadczenia użytkowników Androida firma Google zapowiedziała ponadto wprowadzenie dodatkowych metadanych określających, czy dana aplikacja została pobrana z prawdziwego sklepu Google. Ma to przeciwdziałać rozpowszechnianiu złośliwego oprogramowania.

 

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama