Stara, dobra szkoła KGB w roli „odgrzewanego kotleta” czyli amerykańskie pochodzenie koronawirusa

31 stycznia 2020, 09:16
Larson-Ethnic-Weapons-img-2
fot. U.S. Army

Koronawirus, który winny jest śmierci ponad 170 osób w Chinach a wciąż odnotowywane są na całym świecie kolejne przypadki zarażeń, został wykorzystany przez rosyjską propagandę do zbudowania nowej narracji – teorii spiskowej odnośnie źródła zagrożenia. Unijny projekt Eu vs Disinfo odnotował przypadki dezinformacji w wypadku rozprzestrzeniającego się wirusa ..... tylko że to już znamy – ze starej, dobrej szkoły KGB, którą posłużono się, aby „odgrzać kotleta” i spróbować zasiać spiskową teorię o amerykańskim pochodzeniu koronawirusa.

Czym zatem jest wirus i skąd się wziął? Prorosyjskie media śpieszą z odpowiedzią: „to amerykańska broń masowego rażenia skierowana przeciwko Chinom, pochodząca z jednego z amerykańskich laboratoriów wojskowych otaczających Rosję i Chiny, z korzyścią dla wielkich firm farmaceutycznych i amerykańskich korporacji”. Jednak w niektórych przypadkach, jak odnotował unijny projekt, narracja lekko się „rozjechała” i w roli „producenta” wirusa wystąpiła Wielka Brytania. 

Prokremlowskie media podają, że koronawirus może być amerykańską bronią bakteriologiczną przeciwko Państwu Środka. Jednocześnie pojawiały się też narracje, że wirus jest bronią genetyczną przeznaczoną wyłącznie do zwalczania mieszkańców Azji Centralnej. Wydarzenia w Chinach, zgodnie z głoszoną narracją, są korzystne dla obecnej administracji USA, która stara się pokonać Państwo Środka. Co więcej, zdaniem prokremlowskich mediów początek epidemii zbiegł się z końcową częścią negocjacji między Chinami i Stanami Zjednoczonymi w sprawie umowy handlowej, co ma dobitnie pokazywać w jakim celu stworzono wirusa.

Tyle tylko, że tę historię już znamy z lat 80, kiedy to wystąpiła pod nadanym przez media tytułem „operation infektion”. Historia ta została wyprodukowana i rozpowszechniana przez KGB. Był to fake news oparty o pseudnaukową teorię jakoby wirus HIV był wytworem laboratorium amerykańskiej armii. Pomimo, że Sowieci do dyspozycji mieli zaledwie tradycyjną prasę pisaną do której przemycali treści oraz korzystali z możliwości promowania wyprodukowanych informacji poprzez udział w międzynarodowych konferencjach, sfabrykowana informacja okazała się na tyle skuteczna, że jeszcze w 2001 roku afrykański portal allafrica.com donosił o wypowiedzi prezydenta Namibi, który twierdził o amerykańskim pochodzeniu wirusa.

KomentarzeLiczba komentarzy: 31
redaktor
wtorek, 18 sierpnia 2020, 15:57

sam artykul moze byc traktowany jako jeden wielki fake news. nauczcie sie podawac zrodla.

Mordarg
niedziela, 1 marca 2020, 13:55

Ja bardziej w to wierzę niż nie. Mówiło się o tym że świat zmierza niechuronnie do wojny U.S.A Vs Chiny. Wojna na tle gospodarczym już trwała od dobrych kilku lat i przy takim wzroście jaki był Obecnie, gdyby został zachowany Chiny rozrosły by się tak potężnie że USA naprawdę stało by się małe w stosunku do ich potęgi gospodarczej a co za tym idzie również militarnej. Więc ogarnają wirusa na którego mają szczepionkę od początku ale kto ma o tym wiedzieć . Uderzają w Chiny - już teraz wiadomo że Gospodarka Chińska się załamała a im dłużej to potrwa tym bardziej się załamie. Amerykanie świadomi że w perspektywie lat może stać się to globalną pandemią i odbić im się czkawką. Poczekają sobie tyle ile mogą i jak już w Chinach będzie się liczyło w Milionach liczby osób zarażonych nagle zostanie odkryta szczepionka. Koronawirus przegrał świat wróci do normy. Co nie wróci - To Chińska gospodarka. Dlatego nawet pieprzenie Kremla nie jest mi do tego potrzebne, Cała ta sprawa jest wg mnie jak najbardziej prawdopodobna.

sfgh
sobota, 10 kwietnia 2021, 13:18

W 2015 wirus c19 zostal opracowany w lab na u iwersytecie North Carolina, użyto nietoperzy z Chin i płuc, jako pożywki, ze zwłok z USA. Nie trzeba zmyślac takich rzeczy bo na stronach amerykanskich jest sporo materiałów na ten temat, także wypowiedzi z nazwiska lekarzy biorących przy tym udział. I nikt nikomu nie zarzuca kłamstwa.

PiotrEl
poniedziałek, 3 lutego 2020, 09:57

Oglądam Kremlowskie media i takiej sugestii nigdzie nie usłyszałem. O planach związanych z budową sieci laboratoriów przy granicach z Rosją tak bo to fakt. Natomiast USA ma własnego wirusa który działa już drugi rok i zabił od 10 tys do 25 tys ludzi. Władze nie wiedzą bo USA jako typowy kraj III świata nie prowadzi statystyk - to szacunek modelu matematycznego np próbki!

poniedziałek, 3 lutego 2020, 18:17

dlaczego oglądasz kremlowskie media?

jan
piątek, 20 marca 2020, 18:01

żeby mieć info z wielu żródeł

xawer
poniedziałek, 3 lutego 2020, 13:13

"...USA jako typowy kraj III świata..." To co powiesz o swoich mocodawcach?

PiotrEl
poniedziałek, 3 lutego 2020, 16:38

A któż to jest moim mocodawcą? Zapewne Darth Putin? Mój Master! Zapewniam że nie tylko dla niego ale i całej reszty Sithów opinie i poglądy pszeków oraz próba ich zmiany nie jest warta złamanej kopijki. Służba zdrowia USA mimo gigantycznych środków które na nią idą jest krajem pod wieloma względami III świata. Dlatego Chiny podają dane co do osoby a USA szacuje. Bo wygodniej takich danych nie znać i nie publikować. Biznesowi szkodzi a 10 tys w tą czy wewtą, i to jeszcze z biedniejszych i słabszych KOGO TO OBCHODZI. Jak widać w Polsce też nikogo..

sfgh
sobota, 10 kwietnia 2021, 13:21

Tak jak z robakami w wodzie kanalizacyjnej w niektórych lokalizacjach w USA. Dlatego kladzie się nacisk na indywidualne filtry wody co u nas się bagatelizuje.

pozdrawiam Pana i innych agentów
wtorek, 4 lutego 2020, 12:49

Panie PiotrzeEI Kiedyś sądziłem że kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne pojawił się aby "dać możliwość" studiowania osobom, które poza (z całym szacumkiem dla pedagogów) niczego ponad pedagogikę nieogarną, a pedagogikę "wstyd im studiować". Teraz widzę, że organozowane jest to aby identyfikować takich "troli Putina" jak Pan i ja. Niech Pan niekarmi troli. Na defence24 każda taka dyskusja jest bez sensu. Ja rozmawiam z osobami które znam (i biorę oczywiście grubą forsę bezpośrednio z ręki samego pułkownika).

poniedziałek, 3 lutego 2020, 18:22

Dlaczego zakładasz, że Chińczycy podają prawdę?

egd
niedziela, 2 lutego 2020, 23:16

Strona Nature com podawała w 2017 roku, że Krajowe Laboratorium Bezpieczeństwa Biologicznego w Wuhan rozpoczęło prace nad budową nowych laboratoriów zdolnych rozpracowywać i opracowywać najgroźniejsze wirusy/patogeny na świecie... Polecam zobaczyć jego wnętrze.

sfgh
sobota, 10 kwietnia 2021, 13:23

Labor budowany za kasę z USA :))

Andrettoni
sobota, 1 lutego 2020, 09:12

ChRL to potężny i bogaty kraj, który ma własnych lekarzy i naukowców, a w wypadku epidemii również wsparcie naukowców z całego świata i gdyby podejrzewano USA, to by to ogłoszono. W wypadku HIV wiadomo gdzie i kiedy wirus przeniósł się na człowieka i jak się rozprzestrzenił. W wypadku nowego wirusa są już pewne podejrzenia i nic w nich o USA nie ma. Po prostu egzotyczne potrawy z dzikich zwierząt i to na surowo są bardzo niebezpieczne. Polecam do przeczytania artykuły w Lancecie, bo to nie są tajne dane. Umiejętność dotarcia do źródeł zwyczajnie dezaktywuje dezinformację. Jak ktoś nie zna języków to ma translatory. W tym wypadku jak ktoś porówna liczbę chorych mężczyzn i kobiet może twierdzić, że realizowany jest wątek z filmu "Sexmisja". Film jest polski, powstał dawno, więc pewnie jest to polski plan zmierzający do zabicia wszystkich mężczyzn. A niby czemu nie?

sfgh
sobota, 10 kwietnia 2021, 13:25

Poczytaj o badaniach kodu c19 na Tajwanie i w Japonii. W Chinach znaleziono tylko jeden szczep, w USA wszystkie główne (5).

niedziela, 2 lutego 2020, 16:46

Dorzuć do tego wszechobecne w Chinach spluwanie... każdy i wszędzie, wykręca po prostu...

Fanklub Daviena
sobota, 1 lutego 2020, 13:41

Kolejny "znafca" kultur się znalazł. "egzotyczne potrawy z dzikich zwierząt i to na surowo są bardzo niebezpieczne." - Chińczycy nic na surowo nie jedzą. Jakby się dowiedzieli, że jesz tatara to patrzyliby na ciebie jak na ostatniego dzikusa. Nigdy przed Chińczykiem się nie przyznaj, że jadłeś surowe mięso. Jedzenie na surowo w Chinach jest uważane za zdziczenie i barbarzyństwo a'la jaskiniowiec. Na granicy ich tolerancji jest spożywanie warzyw na surowo, ale na pewno nie mięsa. Żaden Chińczyk nie będzie jadł surowego mięsa. Może "Chińczycy jedzą wszystko" ale na pewno nie na surowo.

Tweets CyberDefence24