Cyberbezpieczeństwo
Polak winny morderstwa ukraińskiego żołnierza? To fake news
Co miał na celu fake news o zabójstwie ukraińskiego żołnierza? Nie bez znaczenia jest miejsce rzekomego morderstwa. 25 września na ukraińskich portalach internetowych pojawiła się nieprawdziwa informacja o rzekomym zabójstwie, do którego miało dojść z rąk polskiego żołnierza popełnionego na poligonie w Jaworowie – o sytuacji informuje portal polukr.net.
Informacja sugerowała, iż jest to polski instruktor Joint Multinational Training Group Ukraine. Treść wiadomości została przekazana dalej zarówno na polskich, jaki i rosyjskich portalach, zanim Policji obwodu lwowskiego udało się ją zdementować. Do fałszywej informacji odniosło się również za pośrednictwem fanpage na Facebooku dowództwo Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy. Dowództwo fałszywą informację określiło jako próbę jego zdyskredytowania.
„Informujemy, że informacja o wydarzeniu nie ma związku z rzeczywistością, a Wydział Komunikacji Policji w obwodzie lwowskim nie przygotował materiału na ten temat. Prosimy przedstawicieli mediów o niepublikowanie fałszywych wiadomości” – czytamy w oświadczeniu rzecznika Głównego Zarządu Policji w obwodzie lwowskim, Switłany Dobrowolskiej, przytaczanym przez portal polukr.net.
Pierwsza informacja o rzekomym zabójstwie miała pojawić się na lwowskiej gazecie „Ratusza”, gdzie opublikowano screenshoty, zawierające rzekome powiadomienie ukraińskiej Policji. Portal informację usunął i poinformował, że pojawiła się ona w wyniku ataku.
Nie bez znaczenia jest fakt, na co wskazuje polukr.net, że obecnie w obwodzie lwowskim trwają ćwiczenia pod kryptonim „Rapid Trident 2019”, z udziałem żołnierzy z 14 krajów, w tym również z Polski.
Jak podkreśla Julisz Sabak, ekspert Defence24.pl, poligon w Jaworowie ma istotne znaczenie dla wojskowych stosunków polsko-ukraińskich. Na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy w Jaworowie funkcjonuje Joint Multinational Training Group – Ukraine, która utworzona została przez siły zbrojne pięciu państw: Stanów Zjednoczonych jako kraju wiodącego, oraz Polski (jako jedyny kraj, który graniczy z Ukrainą), Kanady, Danii i Litwy. Celem Grupy Szkoleniowej jest wsparcie sił zbrojnych Ukrainy, w dążeniu do spełnienia standardów NATO i tym samym rezygnacji z posowieckiej struktury oraz sposobu działania. Jak podkreśla ekspert, jest to nie tylko istotny element umocnienia wschodniej flanki NATO, ale ma istotny wpływ na podnoszenie poziomu bezpieczeństwa Europy. „Silna militarnie i stabilna politycznie Ukraina to ograniczenie możliwości ekspansji Rosji” – puentuje.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany