Reklama

Strona główna

Europejczycy chcą korzystać z rozwiązań biometrycznych

  • Chiński BSP CH-5/ Fot. defence.pk

 Według raportu przygotowanego przez europejski oddział firmy VISA obywatele korzystający z usług firmy na naszym kontynencie wyrażają chęć korzystania z weryfikacji oraz autoryzacji za pomocą biometryki.

Badanie zostało przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Hiszpanii, Francji, Niemczech, Włoszech oraz Polsce. Wynika z niego, że osoby dokonujące zakupów za pomocą kart płatniczych znają nawet zaawansowane metody bezpieczeństwa i co ważne chcą z nich korzystać. Trend zmierzający do popularyzacji metod biometrycznych czy zaawansowanych metod zabezpieczeń potwierdził w maju bank PKO BP, który zamierza niedługo wprowadzić do swojej oferty powszechne zabezpieczenia biometryczne. Wcześniej na początku tego roku jednym z banków wprowadzających takie mechanizmy było HSBC.

W badaniu na podstawie którego powstał raport użytkownicy 68 proc. użytkowników kart bankowych chce korzystać z technologi biometrycznej podczas potwierdzania płatności, obok innych mechanizmów zabezpieczających. Co ciekawe użytkownicy kart płatniczych znają oraz chcą korzystać z usług dwustopniowej weryfikacji w celu potwierdzenia swojej tożsamości.

– Weryfikacja oraz autoryzacja za pomocą biometryki może spowodować znaczne zmiany na rynku płatności. Obecność nowych technologi zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo oraz zadowolenie klientów. Nasze badania pokazują, że biometryka staję się elementem rozpoznawalnym i co najważniejsze budzącym zaufanie wśród użytkowników kart płatniczych. Wynika to w pewnym znacznym stopniu choćby z obecności skanerów linii papilarnych na telefonach komórkowych. – powiedział Jonathan Vaux z Visa Europe.

Według badania ponad połowa mieszkańców Europu stwierdza, że używanie skanerów siatkówki czy linii papilarnych znacznie ułatwiło i przyśpieszyło by płacenie za towary i usługi w sklepach w stosunku do obecnie stosowanych rozwiązań. Jedna trzecia z nich stwierdziła nawet, że ich dane będą dużo bezpieczniejsze mimo kradzieży urządzenia właśnie dzięki zastosowania metod weryfikacji i autoryzacji za pomocą biometryki.

Czytaj też: GIODO: Profilowanie jest zagrożeniem dla ochrony danych osobowych

Komentarze