Reklama

Strona główna

Eksperci przed Komisją ds. sił zbrojnych: NSA trzeba oddzielić od USCYBERCOM

logo National Security Agency / pl.wikipedia.org
logo National Security Agency / pl.wikipedia.org

Komisja Izby Reprezentantów ds. sił zbrojnych podczas przesłuchania wysłuchała stanowisk ekspertów cyberbezpieczeństwa w sprawie zagrożeń spowodowanych przez prowadzenie działań w cyberprzestrzeni. Członkowie think tanków podczas swoich wystąpień poruszyli problem atrybucji ataków, odseparowania US Cyber Command od NSA oraz walki z Rosją w przestrzeni informacyjnej.

Podczas przesłuchania ekspertów przed Komisją ds. sił zbrojnych, przedstawili oni problemy, zagrożenia i rekomendacje dla administracji, związane z prowadzeniem działań w cyberprzestrzeni. Tematem, który pojawiał się w każdym wystąpieniu specjalistów cyberbezpieczeństwa, okazała się atrybucja ataku. Nie tylko jest ona, według ekspertów, trudna do ustalenia, ale także powoduje znaczne problemy w odpowiedzi państwa na ataki hakerów. Działania przestępców mogą być kierowane przez administracje kraju, jednak ich udowodnienie bywa wręcz niemożliwe.

Dr Martin Libicki z Rand Corporation, podkreślił, że publiczne przypisywanie ataku innemu państwu, bez wystarczających podstaw może okazać się zgubne. W dodatku, jeżeli wraz oskarżeniami nie pojawiła się sankcje lub inne reperkusje za działania hakerów to cały proces traci swój sens.

Jason Healey z Atlantic Council i dr Peter Singer z New America Foundation, zgodzili się w sprawie rozdzielenia US Cyber Command i NSA. Ich zdaniem, nowy charakter zagrożeń cybernetycznych wymaga innego podejścia wywiadu i wojska do tematu. Zdaniem ekspertów, jedna osoba, w tym przypadku adm. Michael Rogers, nie może dowodzić instytucjami, które znacznie się od siebie różnią.

Czytaj także: Finlandia odporna na rosyjską propagandę?

Zdaniem Healeya, NSA powinno także zająć walką z wojną informacyjną prowadzoną w globalnej sieci. Z kolei Singer, podczas swojego wystąpienia podkreślił, że USCYBERCOM, powinno skupić się na prowadzeniu operacji taktycznych w cyberprzestrzeni.

Wszyscy eksperci pochylili się także nad problem związanym z prowadzeniem przez Rosję wojny informacyjnej, zarówno w cyberprzestrzeni jak i masowych mediach. Podejście do zagadnienia przez specjalistów znacznie się jednak różniło. Singer zaproponował przywrócenie metod wykorzystywanych przez USA podczas zimnej wojny, czyli ponowne powołanie agencji Active Measures Working Group, która posiadałaby przedstawicieli wszystkich wywiadów.

Reklama
Reklama

Komentarze