E-awizo w przyszłym roku

27 lipca 2018, 11:47
post-letter-2828146_1920
Fot: pixbay/ninita_7

Narodowy Operator Cyfrowy, którym najprawdopodobniej zostanie Poczta Polska, będzie odpowiedzialny za dostarczanie poleconych przesyłek elektronicznych. Według Ministra Cyfryzacji, Marka Zagórskiego Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów wyraził zgodę na wdrożenie systemu e-awizo. Według założeń, system e-awizo w ciągu kilku lat wyeliminuje pisma papierowe z urzędów.

Narodowy Operator Cyfrowy stworzył specjalną Envelo, która ma świadczyć usługi dostarczania przesyłek elektronicznych. W przyszłym roku planowane jest uruchomienie testów w Ministerstwie Cyfryzacji. Kolejnym krokiem, po udanych testach, będzie wdrożenie systemu przez Ministerstwo Sprawiedliwości. 

Według ministra Zagórskiego sam proces wdrożenia będzie czasochłonny. Narodowy Operator Cyfrowy będzie musiał stworzyć bazę danych adresów elektronicznych. Nie będą to jednak klasyczne adresy mailowe, tylko tzw. adresy skrzynek, podobne do tych, które działają na platformie e-PUAP. Skrzynki będzie zakładała Poczta Polska, ale każdy adresat będzie musiał wyrazić na to zgodę. Obecnie takie skrzynki mają już osoby, które zarejestrowały się na platformie Envelo i już dzisiaj dostają korespondencję cyfrowo.

Z informacji resortu wynika, że skrzynki będą zakładane bezpłatnie i będą działały podobnie do tych, które są na klatkach schodowych i przed wejściami do domów. Osoby, które nie założą skrzynki, pozostaną w systemie tradycyjnym. "Narodowy operator, jeżeli dostanie przesyłkę, np. z sądu, adresowaną do osoby, która nie ma skrzynki, będzie musiał wysłać ją klasycznie, w kopercie na normalny adres" - opisywał Zagórski.

ŁB/PAP

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Przedsiębiorca
poniedziałek, 13 sierpnia 2018, 13:48

Właśnie w zeszłym tygodniu z gmaila zniknął mi e-mail. Pismo ważne ze spółdzielni mieszkaniowej. 5 dni go nie otwierałem bo nie miałem czasu. W sobotę otwieram gmaila a e-maila ze spółdzielni nie ma - w ogóle - ani w koszu ani w spamie. Zniknął. To juz 3 moje takie zdarzenie w ciągu kilku lat. Niby nie dużo, ale ile maili zniknęło mi , o których nie wiem, bo znikały od razu? Każdy dokument wysyłany internetem jest dzielony na części i wysyłane są te części innymi łączami ( Kto nie wierzy niech poszuka na ten temat w internecie ). Masz awizo, pieczątki , daty - masz dokument. Masz e-mail - nic nie masz. Terminy sądowe lecą jak jesteś na urlopie, urząd twierdzi, że wysłał maila lub e-awizo a ty nie dostałeś ale możesz spierać się z urzędem - w sądzie 2 lata a i tak nie wygrasz. To całe e-awizo to spryciarze tnący koszty kosztem obywatela. Papier, pieczątka, datownik, podpis ręczny - jest dokument, e-dokument to jest e-nic.

Tweets CyberDefence24