Reklama

Strona główna

E-awizo w przyszłym roku

Fot: pixbay/ninita_7
Fot: pixbay/ninita_7

Narodowy Operator Cyfrowy, którym najprawdopodobniej zostanie Poczta Polska, będzie odpowiedzialny za dostarczanie poleconych przesyłek elektronicznych. Według Ministra Cyfryzacji, Marka Zagórskiego Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów wyraził zgodę na wdrożenie systemu e-awizo. Według założeń, system e-awizo w ciągu kilku lat wyeliminuje pisma papierowe z urzędów.

Narodowy Operator Cyfrowy stworzył specjalną Envelo, która ma świadczyć usługi dostarczania przesyłek elektronicznych. W przyszłym roku planowane jest uruchomienie testów w Ministerstwie Cyfryzacji. Kolejnym krokiem, po udanych testach, będzie wdrożenie systemu przez Ministerstwo Sprawiedliwości. 

Według ministra Zagórskiego sam proces wdrożenia będzie czasochłonny. Narodowy Operator Cyfrowy będzie musiał stworzyć bazę danych adresów elektronicznych. Nie będą to jednak klasyczne adresy mailowe, tylko tzw. adresy skrzynek, podobne do tych, które działają na platformie e-PUAP. Skrzynki będzie zakładała Poczta Polska, ale każdy adresat będzie musiał wyrazić na to zgodę. Obecnie takie skrzynki mają już osoby, które zarejestrowały się na platformie Envelo i już dzisiaj dostają korespondencję cyfrowo.

Z informacji resortu wynika, że skrzynki będą zakładane bezpłatnie i będą działały podobnie do tych, które są na klatkach schodowych i przed wejściami do domów. Osoby, które nie założą skrzynki, pozostaną w systemie tradycyjnym. "Narodowy operator, jeżeli dostanie przesyłkę, np. z sądu, adresowaną do osoby, która nie ma skrzynki, będzie musiał wysłać ją klasycznie, w kopercie na normalny adres" - opisywał Zagórski.

ŁB/PAP

Źródło:PAP

Komentarze