Reklama

Polityka i prawo

Dyrektor Wywiadu USA: Za masowymi atakiem DDoS stoi aktor niepaństwowy

  • Ilustracja: Airbus Defence and Space

Dyrektor Wywiadu Stanów Zjednoczonych James Clapper, stwierdził, że to niepaństwowa grupa stała za zmasowanym atakiem na serwer DNS, w ostatnim tygodniu, który doprowadził do czasowego zablokowania takich stron jak Twitter i Netflix.

Podczas spotkania w siedzibie Council on Foreign Relations w Nowym Jorku, Clapper powiedział, że śledczy zgromadzili wiele dowodów i pierwsze poszlaki wskazują, że to grupa nie związana z żadnym rządem stoi za  atakiem. Zaznaczył, jednak że nie można całkowicie wykluczyć udziału jakiegoś państwa w tej operacji.

W piątek (21.10.2016) cyberatak doprowadził do paraliżu najważniejszych firm z sektora IT poprzez czasowe wyłączenie popularnych stron internetowych przy pomocy ataku DDoS, w Stanach Zjednoczonych. Grupa hakerska o kryptonimie New World Hackers wzięła odpowiedzialność za atak, ale jej twierdzenia nie zostały zweryfikowane,

Sekretarz Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) Jeh Johnson potwierdził, że botnet Mirai został użyty do przeprowadzenia na dużą skalę ataków typu DDoS, wykorzystując liczne połączone do internetu kamery internetowe w celu wysłania ogromnej ilości zapytań do serwerów firm odpowiadających za zarządzanie internetem.

DHS współpracuje ze wspólnotą wywiadowczą poprzez Narodowe Centrum Integracji Cyberbezpiczeństwa i Komunikacji,i rozwijając zbiór strategicznych zasad w zabezpieczenia Internetu Rzeczy, który zostanie opublikowane w najbliższych tygodniach.

Czytaj też: Dr Joanna Świątkowska: Piątkowy atak DDoS może stanowić preludium do działań dużo poważniejszych w skutkach

Komentarze