Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Zhakowano kanał TVP Sport [NOWE FAKTY]

borek TVP
Autor. TVP SPORT (@sport_tvppl)/Twitter

TVP Sport straciło swój profil na YouTube’ie. Usunięto z niego wszystkie filmy i puszczono scam z Elonem Muskiem. Z problemem stacja zmaga się od środy. 

Reklama

Problem dotyczy kanału TVP Sport na YouTube'ie. Wczoraj (tj. 9 listopada) nieznani sprawcy (lub sprawca) przejęli konto stacji. Jako pierwszy incydent wykrył Niebezpiecznik. 

Reklama

Zmieniono nazwę kanału na „Twitter” (z logiem platfromy) i później „Tesla-Live” (z symbolem Tesli). 

TVP sport zhakowane
Wygląd kanału TVP Sport na YouTube'ie po przejęciu. Najpierw zmieniono nazwę na "Twitter" (biała grafika), a następnie "Tesla-Live" (ciemna grafika). Widać również scam z Elonem Muskiem.
Autor. CyberDefence24.pl

Usunięto z niego dotychczas umieszczane przez TVP video. W zamian udostępniono filmik z... Elonem Muskiem. 

Reklama

To typowy scam dotyczący kryptowalut. Osoby oglądające są nakłaniane do wejścia na podaną witrynę i wpłatę swoich aktywów, które w „tajemniczy” sposób nowy właściciel Twittera miałby pomnożyć. 

Jak wskazuje Niebezpiecznik, wspomniana strona powstała... tydzień temu.

Czytaj też

Kanał „nie wrócił do żywych”

Dzisiaj (tj. 10 października) w godzinach porannych sprawdziliśmy, co dzieje się na profilu TVP Sport na YouTube'ie. Okazało się, że kanał nadal jest niedostępny

TVP sport zhakowane
Autor. CyberDefence24.pl

Dziennikarz stacji Paweł Baran wskazał na swoich social mediach, że „YouTube TVP Sport jeszcze nie wrócił do żywych” (wpis z godz. 7:57, 10 listopada). 

Przekazał, że stacja pracuje nad przywróceniem swojego kanału na platformie. Gdy problem zostanie rozwiązany, mają pojawić się oficjalne wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. 

AKTUALIZACJA (10 października, godz. 19)

W odpowiedzi na naszą pytania Centrum Informacji TVP potwierdza, że „doszło do nieautoryzowanego przejęcia konta TVP Sport w serwisie YouTube”.

Obecnie sytuacja jest wyjaśniania we współpracy z platformą. Ponadto, stacja podjęła „stosowne kroki prawne”. O sprawie poinformowano m.in. CSIRT.

W jaki sposób doszło do incydentu? Telewizja Polska na razie nie ujawnia takich szczegółów. Wiadomo jedynie, że udało się odzyskać kontrolę nad kontem TVP Sport na YouTube'ie. „Pełna funkcjonalność jest sukcesywnie przywracana” - deklaruje stacja.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama