Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Szantaż mailowy. Specjaliści ostrzegają, chodzi o okup w kryptowalutach

Cyberprzestępcy rozsyłają spam służący do szantażu
Fot. Sigmund/ Unsplash/ Domena publiczna

Specjaliści z CSIRT NASK ostrzegają przed spamem, wysyłanym na skrzynki mailowe Polaków, który ma służyć do ich szantażowania. Wiadomości mówią o rzekomo posiadanych danych na temat ofiary. W zamian za brak ich publikacji, oszuści żądają kryptowalut.

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT NASK ma obserwować w ostatnich dniach wzmożoną aktywność cyberprzestępców, wykorzystujących każdą okazję, by zdobyć pieniądze lub dane.

Mechanizm ich działania ma polegać na szantażu poprzez wysyłanie wiadomości mailowych w postaci spamu do losowych odbiorców. Otrzymują oni maile, że nadawca rzekomo zainstalował na ich komputerze szkodliwe oprogramowanie szpiegujące i przejął kontrolę nad urządzeniem - przestrzega NASK.

Czytaj też

Żądanie okupu w kryptowalutach

Następnie miał "skopiować dane ofiary, posiadać zrzuty ekranu i wideo z kamerki internetowej". Grozi ich opublikowaniem, co miałoby skompromitować odbiorcę i jego bliskich. W zamian za „milczenie” żąda okupu w kryptowalutach.

To oczywista próba oszustwa, która ma służyć naciąganiu ofiar. Bazuje na strachu o posiadane informacje i dane - nie tylko nasze, ale i dotyczące rodziny czy znajomych. Przestrzegamy przed takimi kampaniami.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze