Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Stopień alarmowy CHARLIE–CRP ponownie przedłużony

Fot. NCSC UK (@NCSC)/Twitter

Do końca sierpnia br. – dokładnie o miesiąc - przedłużono trzeci stopień alarmowy w cyberprzestrzeni CHARLIE-CRP. Decyzja związana jest z trwającą wojną w Ukrainie.

Premier Mateusz Morawiecki przedłużył obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) do końca sierpnia br. Trzeci stopień alarmowy do tej pory obowiązywał do niedzieli, 31 lipca br. do godziny 23:59. Ma to oczywisty związek z sytuacją w Ukrainie i zagrożeniem ze strony Rosji w cyberprzestrzeni.

Kluczowe zapisy dotyczące stopni alarmowych znajdują się w „Ustawie z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych” oraz „Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP”. To tam opisano podstawy ich wprowadzenia, wskazano na zadania organów państwowych oraz inne informacje, dotyczące procedur i mechanizmów.

Czytaj też

Stopnie alarmowe w cyberprzestrzeni

W przypadku zagrożeń o charakterze terrorystycznym dla infrastruktury teleinformatycznej organów administracji lub systemów zaliczanych do infrastruktury krytycznej mogą zostać wprowadzone (w zależności od skali i powagi sytuacji) stopnie: ALFA-CRP (najniższy), BRAVO-CRP, CHARLIE-CRP oraz DELTA-CRP.

Więcej na temat stopni alarmowych piszemy w tym tekście.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze