Reklama

Cyberbezpieczeństwo

MSW Niemiec: zagrożenie cyberatakami nabrało innego wymiaru

Autor. Maheshkumar Painam/Unsplash

„Zagrożenie szpiegostwem, kampaniami dezinformacyjnymi i cyberatakami nabrało innego wymiaru” – powiedziała niemiecka minister spraw wewnętrznych, Nancy Faeser (SPD). Jej wypowiedź to reakcja na zatrzymanie pracownika Bundeswehry, podejrzanego o współpracę z Rosją.

Reklama

Podczas czwartkowej konferencji prasowej minister Feaser skomentowała środowe zatrzymanie pracownika Bundeswehry. Według szefowej resortu spraw wewnętrznych: „ta sprawa pokazuje, że nasze służby bezpieczeństwa obserwują rosyjskie działania szpiegowskie w Niemczech i podejmują konsekwentne kroki przeciwko niemu".

Reklama

„Nasze służby bezpieczeństwa są niezwykle czujne. Połączyliśmy siły i wzmocniliśmy środki ochronne, aby obronić się przed obecnymi zagrożeniami. Zagrożenie szpiegostwem, kampaniami dezinformacyjnymi i cyberatakami nabrało innego wymiaru" – dodała.

Urzędnik od zaopatrzenia armii

Zatrzymany przez śledczych z Federalnego Urzędu Kryminalnego pracował jako urzędnik odpowiedzialny za zaopatrzenie niemieckiej armii. Dokładnie, Thomas H. był zatrudniony w Federalnym Urzędzie ds. Wyposażenia, Technologii Informatycznych i Użytkowania Bundeswehry (BAAINBw) w Koblencji.

Reklama

Urząd ten jest odpowiedzialny za wyposażenie Bundeswehry w materiały i broń oraz za opracowywanie, testowanie i pozyskiwanie technologii obronnej.

Z informacji podanych przez prokuratora federalnego podejrzany: „(...) od maja 2023 roku kilkukrotnie z własnej woli kontaktował się z rosyjskim konsulatem generalnym w Bonn i ambasadą rosyjską w Berlinie, proponując współpracę".

„Udostępniał informacje, dotyczące swojej działalności zawodowej w celu przekazania wywiadowi rosyjskiemu" – kontynuował niemiecki prokurator.

Czytaj też

Niemiecka strategia

W odpowiedzi na rozpoczęcie rosyjskiej agresji na Ukrainę w lutym 2022 roku państwa europejskie wydaliły rosyjskich agentów. Rząd federalny uznał 40 pracowników ambasady rosyjskiej w Berlinie za osoby niepożądane.

Więcej na temat niemieckiej strategii cyberbezpieczeństwa oraz zaangażowania naszych zachodnich sąsiadów w pomoc Ukrainie pisaliśmy m.in. w tym tekście. ).

PAP/MG

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama