Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Poufne dane skradzione z Reddita. Hakerzy żądają okupu

Autor. Fot. Eric Mclean/Unsplash

Gang ransomware BlackCat (ALPHV) poinformował o tym, że ukradł 80 gigabajtów danych z Reddita. Do procederu miało dojść w lutym tego roku, a teraz hakerzy upubliczniają swoje żądania.

Reklama

Czego żądają hakerzy? Według informacji podanych przez TechCrunch chcą, by firma zapłaciła okup, a także wycofała podwyżki cen API. W przypadku niespełnienia żądań, BlackCat grozi upublicznieniem poufnych danych Reddita.

Reklama

Rzeczniczka Reddit, Gina Antonini potwierdziła, że do ataku doszło w lutym i był to phishing. Jak poinformował CTO firmy, działanie hakerów umożliwiło im pozyskanie wewnętrznych dokumentów - w tym - informacji o pracownikach Reddita.

Czytaj też

Protesty

Moment upublicznienia żądań hakerów wydaje się nie być przypadkowy. W ubiegłym tygodniu społeczność Reddita protestowała przeciw zmianom zachodzącym na tej platformie. Jedną z nich było wprowadzanie poboru wysokich opłat za dostęp programistów do interfejsu programowania aplikacji.

Reklama

Przez 48 godzin kilka tysięcy subredditów było ukrytych, a ich konta były ustawione, jako „prywatne". Mowa tu o największych grupach działających na opisywanym portalu. Dzięki temu zabiegowi osoby nie będące w danej grupie nie miały możliwości przeglądania części postów.

Jaka decyzja?

Kwestią otwartą pozostaje to, jaką strategię przyjmie teraz Reddit. Czy firma ugnie się pod presją żądań hakerów i zapłaci okup? Przedstawiciele Reddita zapytani przez TechCrunch odmówili odpowiedzi na to pytanie.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Reklama

Komentarze

    Reklama