Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Nie, hakerzy nie przejęli numeru telefonu prezesa TVP Jacka Kurskiego

Autor. Jacek Kurski / Parlament Europejski / Flickr

Portal Onet.pl opublikował we wtorek wieczorem materiał, w którym stwierdza, iż telefon prezesa TVP Jacka Kurskiego został „zhakowany” i „jest dziś kontrolowany przez nieznane osoby rozsyłające z niego wulgarne komunikaty”. To nieprawda. Wyjaśniamy, jak działa oszustwo.

Jak pisze Onet , Jacek Kurski kilka dni wcześniej w serwisie społecznościowym Twitter zamieścił informację o tym, że skierował przeciwko jednemu z dziennikarzy portalu pozew. Wpis prezes TVP okrasił zdjęciem zawierającym pierwszą stronę dokumentu, z której można było odczytać jego prywatne dane - adres i (służbowy) numer telefonu.

Wkrótce później różne osoby zaczęły odbierać - z numeru Kurskiego - obraźliwe, antysemickie telefony.

To nie przejęcie - to spoofing

Podszywanie się pod czyjś numer telefonu, czyli spoofing, to zjawisko wcale nie nowe. To metoda ataku socjotechnicznego, która polega na wykorzystaniu specjalnego oprogramowania (również darmowego i szeroko dostępnego w internecie). Zazwyczaj wystarczy wpisać w nie numer, pod który chcemy się podszyć - wyświetli się on osobie, do której dzwonimy, jako telefon, z którego nawiązywane jest połączenie.

Spoofingu nie można zablokować - telefony, z których dzwonią cyberprzestępcy, nie są podłączone do sieci GSM, tylko działają w oparciu o sieć komputerową. Wobec zjawiska pozostaje zatem bezradna zarówno policja, jak i operatorzy.

Spoofing najczęściej wykorzystują cyberprzestępcy, którzy chcą wyłudzić dane, podszywając się pod np. pracowników banków czy urzędów. O tym, jak ważna jest czujność i świadomość tego, jak wyglądają ataki socjotechniczne tego rodzaju, pisaliśmy w serwisie CyberDefence24.pl w ramach specjalnego cyklu o cyberbezpieczeństwie #CyberPaździernik .

Zadzwoniliśmy do Kurskiego

Pracując nad tym artykułem postanowiliśmy skontaktować się z numerem Jacka Kurskiego, spod którego prowadzone były opisane wyżej działania. Numer pozostaje wyłączony. Do czasu publikacji tekstu prezes TVP nie odpowiedział na naszą wiadomość, zamieścimy ją, jak tylko ją otrzymamy.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama