Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Kopie państwowych danych. Ukraina: rząd przyjął uchwałę

serwer
Fot. Victorgrigas/Wikimedia Commons/CC3.0

Ukraiński rząd przyjął uchwałę, która ma na celu m.in. wzmocnienie cyberbezpieczeństwa państwowych danych i ich kopii. Czego dotyczą przepisy?

Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP) zwraca uwagę, że ochrona i bezpieczeństwo zasobów publicznych, w tym baz danych, ma ogromne znaczenie w czasie trwania wojny prowadzonej na pełną skalę. To one są jednym z celów wroga. Mowa o takich informacjach, jak chociażby dane osobowe obywateli. 

Służba podkreśla w komunikacie, że zdanie rządu nie ogranicza się wyłącznie do ustanowienia skutecznego systemu ochrony takich zasobów. Obejmuje również proces przygotowania kopii zapasowych danych i ich szybkiego odzyskania w przypadku zaistnienia takiej potrzeby. 

Mając to na uwadze, w 2021 r. Ukraina utworzyła Zapasowy Krajowy Rejestr Zasobów Informacji Publicznej, co było elementem realizacji narodowej Strategii Cyberbezpieczeństwa. Za rejestr odpowiada SSSCIP. 

Czytaj też

Zminimalizować ryzyko

W ubiegłym tygodniu Kijów zrobił kolejny krok w zakresie bezpieczeństwa państwowych danych. Ukraiński rząd zatwierdził uchwałę dotyczącą funkcjonowania zapasowego rejestru. Definiuje ona m.in. tryb przekazywania do niego kopii zapasowych „krajowych elektronicznych zasobów informacyjnych przez organy władzy publicznej, jednostki wojskowe, firmy instytucje i organizacje". 

Przepisy regulują także mechanizmy przechowywania oraz udostępniania tych danych, a także ich cyberobrony. „Przyjęta rezolucja pozwoli nam zminimalizować ryzyko, zagwarantować stabilność narodowych elektronicznych zasobów informacyjnych i odzyskać uszkodzone lub usunięte dane" – podkreślił Jurij Szihol, szef SSSCIP. 

Jak dodał, celem Kijowa jest zabezpieczenie krytycznych informacji dotyczących nie tylko administracji publicznej, ale również firm oraz obywateli.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze