Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Konto doradcy prezydenta RP zhakowane. "Sprawę badają państwowe służby"

Fot. Krzysztof Sitkowski/ Kancelaria Prezydenta RP

Konto prof. Andrzeja Waśko w mediach społecznościowych zostało przejęte, sprawę badają państwowe służby - poinformował na Twitterze Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Profesor Andrzej Waśko jest doradcą prezydenta RP. Jego konto w mediach społecznościowych miało zostać przejęte. "Konto zostało przejęte przez hakerów. Sprawa została zgłoszona na policję" - poinformowała rodzina na jego profilu w mediach społecznościowych.

Rrzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował na Twitterze, że do przejęcia konta profesora doszło w środę.

"Umieszczony wpis zawiera nieprawdziwe informacje, których treść wpisuje się w działania rosyjskie przeciwko Polsce i Ukrainie. Informacje zamieszczone przez atakujących są kłamstwem, które jest obliczone na rozbudzenie wrogości między Polakami i Ukraińcami. Wpis ma pobudzać watpliwości Ukraińców wobec Polaków" - napisał Żaryn.

Dodał, że "treść umieszczona na przejętym koncie prof. Waśko jest już komentowana przez rosyjskie media prowadzące działalność dezinformacyjną przeciwko RP. Sprawa włamania na konto została zgłoszona do służb państwowych" - podkreślił.

Prof. Andrzej Waśko jest etatowym doradcą prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jest literaturoznawcą i historykiem kultury, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego i pracownikiem naukowym Wydziału Polonistyki UJ. Jest też członkiem Rady Programowej Prawa i Sprawiedliwości.

/PAP/NB

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze