Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Jak nie dać się oszukać w sieci? CERT opublikował specjalny poradnik

Autor. Marco Verch/ccnull.de/CC-BY 2.0

Ogłoszenia typu „jedyna taka okazja!” czy podejrzenie niskie ceny obserwowanych przez nas produktów to tylko niektóre z zagrożeń czyhających na nas w sieci podczas zakupów. CERT Polska przedstawił poradnik, mający uświadomić nam największe niebezpieczeństwa na rynku e-commerce.

Reklama

Polacy coraz częściej decydują się na zakupy w internecie. Popularyzacja e-commerce zachodzi jednak nie tylko wśród przeciętnych użytkowników sieci, ale staje się także łakomym kąskiem dla oszustów i cyberprzestępców.  

Reklama

Według ekspertów CERT, znaczący wzrost popularności rynku e-commerce ma swoje dwie główne przyczyny. Pierwszą z nich jest Covid, który przyczynił się do przyspieszenia procesu digitalizacji praktycznie każdej gałęzi gospodarki. Drugim czynnikiem jest rosnąca inflacja, która skłoniła wielu konsumentów do coraz częstszego porównywania cen i dokonywania zakupów poprzez internet.

Czytaj też

Piątkowa konferencja CERT, podczas której zaprezentowano dane dotyczące liczby oszustw dokonywanych na portalach zakupowych w Polsce, nieprzypadkowo odbyła się w połowie listopada. Już w przyszłym tygodniu czeka nas tzw. Black Friday , dzień mniejszych i większych przecen, który – także w internecie – generuje zwiększoną liczbą transakcji. Zakupowy szał to także większe ryzyko uaktywnienia się osób, których działanie będzie bezpośrednio uderzać w nasze bezpieczeństwo. To przed nimi chcą ustrzec pracownicy CERT NASK, przeprowadzając kolejne kampanie edukacyjne.

Reklama

Rośnie zagrożenie w sieci?

Według informacji podanych przez CERT Polska, liczba incydentów cyberbezpieczeństwa, które dotyczą oszustw dokonywanych na najpopularniejszych portalach zakupowych w Polsce, rośnie z każdym rokiem. Co ciekawe, w 2022 roku liczba realnych incydentów była już 7-krotnie wyższa, niż w roku 2020. Od roku 2019 możemy też zaobserwować znaczący wzrost liczby fałszywych sklepów internetowych. Innymi - i wcale nie malejącymi zagrożeniami w sieci - są phishing i spoofing.

Autor. CERT

Prezentacja danych zbiegła się z opublikowaniem poradnika dotyczącego bezpiecznych zakupów online. „Jak bezpiecznie kupować w internecie. Poradnik CERT Polska 2022/2023". Poradnik znajduje się pod tym linkiem .

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

/MG

Komentarze