Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Gang ransomware mający na swoim koncie ataki na ponad 50 firm aresztowany na Ukrainie

Autor. Muhannad Ajjan / Unsplash

Na Ukrainie aresztowano pięć osób zaangażowanych w działalność gangu ransomware, który ma na swoim koncie cyberataki na ponad 50 firm z Europy i Ameryki. Grupa miała również włamywać się do sieci rządowych. Głównym celem działalności gangu było wykradanie danych.

Oprócz tego, gang instalował na komputerach atakowanych podmiotów oprogramowanie szyfrujące dla okupu ransomware, dopuszczał się również ataków typu DDoS, aby sparaliżować sieci swoich ofiar.

Hakowali z domu

Cyberprzestępcy występowali w darknecie pod różnymi pseudonimami, a swoją działalnością zarządzali z komputerów domowych. Aby uniknąć ujęcia, zyski ze swoich aktywności wytransferowywali na karty płatnicze fikcyjnych osób. Według ukraińskiej cyberpolicji, gang zarobił w ten sposób ponad milion dolarów.

Przed aresztowaniem cyberprzestępców przeszukano dziewięć nieruchomości, a całe postępowanie prowadzone było we współpracy z organami ścigania z Wielkiej Brytanii i USA . Zarekwirowano sprzęt komputerowy, telefony, karty bankowe, dyski przenośne i trzy samochody.

Czy będzie ekstradycja?

Zatrzymani przestępcy poszukiwani byli nie tylko przez Ukrainę, ale także inne kraje. Ukraińskie organy nie odpowiedziały jednak na prośbę o udzielenie informacji, czy w ich sprawie pojawiło się już żądanie ekstradycji do innego państwa.

To piąta duża akcja aresztowań wobec cyberprzestępców zajmujących się atakami ransomware na Ukrainie od początku 2021 r. - podkreślają media.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama
Reklama