Reklama

Cyberbezpieczeństwo

FBI: straty wynikające z cyberprzestępczości w 2022 r. wyniosły 10 mld dol.

Autor. Canva

W 2022 roku FBI otrzymało ponad 800 tysięcy skarg dot. cyberprzestępczości. Straty związane z tymi incydentami sięgają nawet 10 miliardów dolarów.

Reklama

Dane za ubiegły rok zostały zaprezentowane przez Centrum Skarg dot. Przestępstw Internetowych (ang. Internet Crime Complaint Center). Jak wskazuje IC3, liczba wspomnianych skarg była mniejsza niż w 2021 roku. Czy to oznacza, że straty poniesione z tytułu cyberprzestępstw również były niższe (w 2021 r. wyniosły 7 miliardów dolarów)? Niestety nie. Według przedstawionych danych za ubiegły rok, mówimy o nawet 10 miliardach dolarów.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Phishing najpopularniejszy

Jakie cyberprzestępstwa były odnotowywane najczęściej w roku 2022? Jak podaje Security Week, na pierwszym miejscu znalazł się phishing. Prawie połowa wszystkich skarg dotyczyła właśnie tej formy oszustwa (300 tysięcy skarg).

Na drugim miejscu znalazły się skargi związane z naruszeniem danych osobowych (prawie 60 tysięcy skarg). Na podium znalazły się jeszcze skargi dotyczące braku płatności za otrzymany towar (ponad 50 tysięcy).

W danych udostępnionych przez FBI warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden element. 21 tysięcy zgłoszonych skarg dotyczyło ataków przeprowadzonych na służbowe (biznesowe) skrzynki pocztowe. W tym przypadku ataki BEC (ang. Business Email Compromise) w wielu przypadkach zostały zneutralizowane przez działania zespołu Recovery Asset Team (RAT) (nawet 70 proc. przypadków).

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze