Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Duży wyciek w bankowości. Ujawniono dane 18 tys. kont klientów Credit Suisse

Autor. Unsplash

Szczegóły 18 tys. kont powiązanych z 30 tys. klientów, zawierających szacunkowo 80 miliardów funtów (100 miliardów dolarów), zostały udostępnione przez anonimowego informatora w różnych mediach.

Reklama

Szwajcarski bank odpowiedział w oświadczeniu na zarzuty poważnych błędów wynikających z zaniedbania po ujawnieniu dużego wycieku informacji o kontach klientów instytucji.

Reklama

Z doniesień wynika, że Credit Suisse, jeden z największych banków na świecie, otwierał i utrzymywał konta dla klientów wysokiego ryzyka, w tym dyktatorów, skorumpowanych polityków i biznesmenów, a nawet jednego handlarza ludźmi.

Czytaj też

Niektóre konta klientów były wykorzystywane do prania pieniędzy, zwłaszcza z krajów rozwijających się. Jedno konto należące do Watykanu zostało wykorzystane do zainwestowania 350 milionów euro (290 milionów funtów) w  londyńską nieruchomość, która jest obecnie w centrum procesu karnego.

Reklama

Bank broni się: to stare, wybiórcze informacje

Credit Suisse odpowiedział na zarzuty w specjalnym oświadczeniu, twierdząc, że większość „rewelacji" o przecieku ma charakter historyczny, „a relacje z tych spraw opierają się na częściowych, niedokładnych lub wybiórczych informacjach wyrwanych z kontekstu, czego efektem jest tendencyjna interpretowanie postępowania banku."

Instytucja finansowa opisała zarzuty jako próbę zdyskredytowania banku i całego szwajcarskiego systemu bankowego.

Czytaj też

„Po wielu zapytaniach w ciągu ostatnich trzech tygodni konsorcjum Credit Suisse przejrzało dużą liczbę kont potencjalnie związanych z przedmiotowymi sprawami. Około 90 proc. zbadanych kont jest dziś zamkniętych lub było w trakcie zamykania przed otrzymaniem zapytań mediów, z czego ponad 60 proc. zostało zamkniętych przed 2015 r. – czytamy w oświadczeniu „Będziemy nadal analizować sprawy i w razie potrzeby podejmować dodatkowe kroki" – zapewnił bank i powołał wewnętrzną grupę do zbadania wycieku.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama