Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Dostałeś SMS-a od Pekao SA? To mogą być oszuści

oszustwo pekao są
Autor. Ivan Radic/Flickr/CC BY 2.0 / CSIRT NASK/NASK / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

Cyberprzestępcy konstytuują kampanię, której celem są klienci banków. Tym razem rozsyłają SMS-y podszywając się pod bank Pekao SA. Chwila nieuwagi i możemy stracić oszczędności.

Reklama

Specjaliści CSIRT NASK wykryli nową odsłonę trwającej od dłuższego czasu kampanii cyberprzestępczej. W jej ramach sprawcy posługują się phishingiem, aby osiągnąć zakładane cele. Na czym polegają ich działania?

Reklama

Na telefony losowych użytkowników rozsyłane są SMS-y. Ich nadawcą rzekomo jest bank  Pekao S.A.. W treści znajduje się informacja o ograniczeniu dostępu do bankowości elektronicznej. 

Wiadomość zawiera link do fikcyjnej witryny instytucji, która ma pomóc odbiorcy w weryfikacji podejrzanej aktywności. 

Reklama

W rzeczywistości po wpisaniu danych uwierzytelniających, użytkownik jest dalej proszony o pobranie kodu SMS, aby w ten sposób potwierdzić operację (fikcyjną). W praktyce kod ten służy do autoryzacji przelewu na konto oszustów

Jak wskazują eksperci, schemat działania cyberprzestępców jest podobny do tego, jaki stosują w przypadku klientów innych instytucji finansowych.

Na podstawie informacji prasowej

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama