Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Brytyjska infrastruktura krytyczna na celowniku rosyjskich hakerów

Autor. Michael Kappel / Flickr

Rosyjscy hakerzy mają na celowniku infrastrukturę krytyczną w Wielkiej Brytanii, która nie jest należycie zabezpieczana ze względu na niedostateczne działania – ostrzega Londyn.

Reklama

Oficjalne ostrzeżenie w związku z planowanymi przez hakerów działających na zlecenie Kremla opublikowało brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC). Sprawa dotyczy operatorów infrastruktury energetycznej, wodociągowej i innych ważnych systemów , np. telekomunikacyjnych.

Reklama

Zalecono im zwiększoną czujność oraz przedsięwzięcie dodatkowych środków obronnych, które mogą zapobiec cyberatakom ze strony Rosji.

Niedostateczne działania w obliczu zagrożenia

Zdaniem szefowej NCSC Lindy Cameron, działania na rzecz zapewnienia właściwej ochrony infrastruktury krytycznej nie są dostateczne. „Nie sądzę, abyśmy robili wystarczająco dużo, aby chronić naszą infrastrukturę przed zagrożeniami wynikającymi z działań grup sprzymierzonych z Rosją" – powiedziała Cameron cytowana przez agencję Associated Press .

Reklama

Minister Oliver Dowden ocenia, że zagrożenie stwarzają nie tylko cyberprzestępcy działający bezpośrednio dla Kremla, ale również tacy, którzy są z Rosją powiązani, choć nie przyjmują rozkazów od jej władz. Dla Dowdena hakerzy działający w ramach takich ugrupowań to „ekwiwalent grupy Wagnera", której najemnicy mordują Ukraińców na polecenie Prigożyna i Putina.

Zapobiec zagrożeniu

Dowden przyznał, że dzielenie się informacjami o tym, jak groźna jest sytuacja, nie jest łatwe – ale jest konieczne, aby firmy zajmujące się infrastrukturą krytyczną rozumiały istotność działań , które należy podjąć, aby zwiększyć ochronę zarówno siebie, jak i całego kraju.

„To firmy, które odpowiadają za to, aby kraj działał. Za to, aby świeciło się światło" – powiedział minister. Jak dodał „nasz wspólny dobrostan zależy od nich, od tego, czy będą traktowały poważnie własne bezpieczeństwo".

Zagrożenie ze Wschodu

Zdaniem NCSC, zagrożenie cyberatakami ze Wschodu będzie rosło w związku z trwającą wojną w Ukrainie . Cyberprzestępcy wspierający swoimi działaniami Kreml będą stopniowo coraz więcej uwagi poświęcali krajom Zachodu, rezygnując z ograniczania aktywności wyłącznie do Ukrainy. Centrum zwraca również uwagę na rosnącą rolę Chin, które stają się „technologiczną superpotęgą".

„Chiny są zagrożeniem definiującym epokę" – powiedziała Lindy Cameron. „Skala i prędkość, z jaką realizują swoje ambicje i rozwijają technologie jest czymś, co wszyscy musimy wziąć poważnie i pomyśleć o tym budując nasze bezpieczeństwo w kontekście przyszłych technologii" – dodała szefowa NCSC.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama