Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Atak na amerykańską infrastrukturę krytyczną. W tle Guam i chińsko-amerykański spór o Tajwan

Autor. Fot. Jinhwi Park/Flickr

Microsoft wykrył złośliwą aktywność, wymierzoną w funkcjonowanie amerykańskiej infrastruktury krytycznej. Chodzi o zamaskowany chiński malware dokonany przez grupę Volt Typhoon.

Reklama

Chiński Volt Typhoon działa od 2021 roku, a jednym z celów funkcjonowania tej grupy jestszpiegowanie i zbieranie informacji na temat działania systemów amerykańskiej infrastruktury krytycznej. Volt Typhoon uzyskuje wstępny dostęp do docelowych organizacji za pośrednictwem podłączonych do internetu urządzeń takich jak: ASUS, Cisco RV, Draytek Vigor, FatPipe IPVPN/MPVPN/WARP, Fortinet Fortigate, Netgear Prosafe i Zyxel USG. Więcej na ten temat można znaleźć w następującym dokumencie .

Reklama

Jak informuje Microsoft , podmioty mogące ucierpieć z tytułu działania grupy zostały poinformowane o potencjalnym zagrożeniu, a także otrzymały informacje potrzebne do zabezpieczenia swoich środowisk.

Czytaj też

Celem Guam?

Okazuje się, że opisywane działania nie dotyczyły jedynie zbierania informacji na temat amerykańskiej infrastruktury krytycznej. Wykryta kampania była też wymierzona w sektory takie jak: transport, gospodarka morska, budownictwo czy edukacja.

Reklama

Celem działania grupy było też zakłócanie komunikacji pomiędzy administracją w Stanach Zjednoczonych, a amerykańską bazą wojskową na Guam. Dlaczego ta mała wyspa znajdująca się w południowej części archipelagu Marianów w Mikronezji jest tak istotna z punktu widzenia chińskiego atakującego?

Wynika to z jej strategicznego położenia oraz faktu, że jest to nieinkorporowane terytorium Stanów Zjednoczonych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie Guam będzie stanowił niezwykle istotny punkt logistyczny dla USA w przypadku potencjalnego ataku Chin na Tajwan. Dlatego też każdy paraliż amerykańskiej bazy i wgląd w jej funkcjonowanie może być dla chińskiego rządu na wagę złota.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze