Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Apple zapowiada przełomowe zmiany w procesie uwierzytelnienia

Fot. ar130405/ Pixabay
Fot. ar130405/ Pixabay

Logowanie bez haseł składających się z serii liter, cyfr i znaków? Taka rzeczywistość staje się coraz bardziej realna.

Reklama

Firma Apple zamierza wprowadzić mechanizm umożliwiający logowanie do swoich sprzętów za pośrednictwem danych biometrycznych. Jak możemy przeczytać na TechRadar zmiana opcji uwierzytelniania i autoryzacji będzie udostępniona dla osób korzystających z systemu iOS oraz Safari.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Zdaniem Kamila Sadkowskiego, starszego specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa w ESET, działanie władz Apple'a jest rozwiązaniem coraz częściej stosowanym w świecie nowoczesnych technologii.

"Decyzja Apple o stopniowym wycofywaniu tradycyjnych haseł wpisuje się w trend działań innych gigantów technologicznych, takich jak Google czy PayPal"

@ Kamil Sadkowski (ESET)

Ekspert wskazuje też, że zmiana zapowiadana przez amerykańską firmę powinna wpłynąć na znaczącą poprawę bezpieczeństwa użytkowników.

*Statystyki pokazują, że około 80% wszystkich udanych włamań do firmowych systemów IT opiera się na wykradzionych, wielokrotnie wykorzystywanych i zbyt słabych hasłach"
Kamil Sadkowski (ESET)

Logowanie bez hasła

Czy wprowadzenie passkeys przez Apple jest początkiem końca haseł , do których przywykliśmy przez ostatnie dekady? Istnieje na to szansa, ponieważ wykorzystywanie biometrii staje się coraz bardziej popularne.

Technologia klucza dostępu (passkey) firmy Apple wykorzystuje standardy branżowe FIDO Alliance. Opracowali je giganci technologiczni, tacy jak m.in. Apple, Amazon, Google, Microsoft, Visa, Mastercard czy Meta.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

/mg

Reklama

Komentarze

    Reklama