Reklama

Cyberbezpieczeństwo

36 mln zł dofinansowania na wspólny projekt EXATEL, Gaz System i Politechniki Rzeszowskiej

Autor. NCSC UK (@NCSC)/Twitter

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło decyzję o przyznaniu środków finansowych na realizację - na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa - projektu CriNet, Critical Network SDN Security System – System bezpieczeństwa sieci SDN dla infrastruktury krytycznej. Łączny budżet projektu to blisko 36 mln PLN.

Reklama

Celem projektu jest stworzenie nowej polskiej technologii cyberbezpieczeństwa systemów przemysłowych, która umożliwi szybsze i bardziej precyzyjne zarządzanie zasobami sieci teleinformatycznej. Rozwiązanie pozwoli zidentyfikować potencjalny atak, zobaczyć i zrozumieć jego zakres oraz podjąć skuteczniejsze - niż na to pozwalają aktualnie dostępne technologie - środki obronne.

Reklama

Czytaj też

Reklama

„Nasze plany zostały docenione przez ekspertów i osiągnęliśmy jeden z najlepszych wyników w konkursie. Jednocześnie wiemy że uczestniczymy w projekcie, w którym chodzi o coś więcej niż innowacje technologiczne – oto dwie strategiczne spółki Skarbu Państwa jednoczą wysiłki na rzecz podniesienia poziomu bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, tym razem z pomocą polskich rozwiązań i polskiej myśli technicznej. Posiadanie własnych sprawdzonych rozwiązań jest niezwykle ważne szczególnie w kontekście zmieniających się warunków geopolitycznych. Rezultat projektu wzmocni zasadniczo ochronę infrastruktury kluczowej dla funkcjonowania państwa, społeczeństwa i gospodarki” – komentuje Rafał Magryś, wiceprezes firmy Exatel.

Konsorcjum trzech podmiotów ma także budować systemy informatyczne i urządzenia, w oparciu o technologię sieci definiowanych programowo (SDN). Platforma będzie stosowana do wymagań użytkownika końcowego, który zna od podszewki problemy bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej. Z uwagi na skalę wyzwania przyda się wiedza analityczna i laboratorium badawcze Politechniki Rzeszowskiej.

Czytaj też

„Nasi deweloperzy i specjaliści dziedzinowi cenią to, że ich praca bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo życia społecznego i gospodarczego w Polsce że mamy nie tylko ciekawe projekty i wyzwania intelektualne, ale i uczestniczymy w misji. Cieszymy się również z zaufania naszych konsorcjantów. Exatel pokazuje skuteczność swoich działań na rzecz integracji życia gospodarczego i pracy twórczej środowisk naukowych co prawdziwie buduje gospodarkę opartą na wiedzy” – stwierdza dr hab. inż. Teodor Buchner, ekspert ds. projektów badawczo-rozwojowych Exatel, kierownik projektu CriNet.

/Na podst. informacji prasowej

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze