Reklama

Cyberbezpieczeństwo

14 lat więzienia dla specjalisty cyberbezpieczeństwa za zdradę w Rosji

Fot. Ilja Saczkow / Petr Kovalev / TASS
Fot. Ilja Saczkow / Petr Kovalev / TASS

Współzałożyciel firmy cyberbezpieczeństwa Group-IB, Ilja Saczkow został skazany na 14 lat więzienia za zdradę w Rosji. Według rosyjskich władz miał przekazywać tajne informacje zagranicznym szpiegom.

Reklama

Już pod koniec września 2021 pisaliśmy, że założyciel i szef rosyjskiej firmy Group-IB z branży cyberbezpieczeństwa – Ilja Saczkow – został zatrzymany w Moskwie pod zarzutem zdrady stanu . Mężczyznę aresztowano wtedy na dwa miesiące. Zarzuty miały pojawić się w związku z rzekomym wytransferowaniem przez Saczkowa tajnych dokumentów wywiadowczych za granicę.

Reklama

Mężczyzna przebywający w areszcie od września 2021 roku – jak podaje AFP – miał zostać skazany na 14 lat więzienia w kolonii karnej o surowym rygorze na podstawie art. 275 rosyjskiego kodeksu karnego. Prokuratura miała wnioskować o skazanie Saczkowa na 18 lat więzienia. Ostatecznie nie przyznał się do winy.

Warto wspomnieć, że kilka lat temu otrzymał nagrodę od Władimira Putina za „postępy w identyfikacji i zapobieganiu cyberzagrożeniom”. Z kolei w 2016 roku trafił na listę magazynu „Forbes” znajdując się w gronie "najbardziej obiecujących przedsiębiorców, którzy nie ukończyli 30. roku życia". Był też członkiem komisji eksperckich rosyjskiej Dumy, doradzał rosyjskiemu MSZ i był wykładowcą akademickim.

Reklama

Czytaj też

Firma cyberbezpieczeństwa Group-IB

Saczkow współzakładał firmę cyberbezpieczeństwa Group-IB w 2003 roku. Władze firmy wydały oświadczenie po wyroku w jego sprawie. „Podczas gdy pozostaje niesłusznie uwięziony, będziemy nadal przeciwstawiać się niesprawiedliwości i prowadzić naszą działalność z myślą o tej samej misji - walce z cyberprzestępczością” – można przeczytać w oświadczeniu firmy, na które powołuje się AFP.

Co ciekawe, w kwietniu tego roku firma ogłosiła, że jako „globalny lider cyberbezpieczeństwa” z siedzibą w Singapurze opuszcza rosyjski rynek . Miało to miejsce po tym, jak współzałożyciel spółki Dmitrij Wołkow sprzedał swoje udziały w rosyjskim biznesie lokalnemu kierownictwu firmy.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama