Brytyjski wywiad bierze na cel propagandę antyszczepionkową

9 listopada 2020, 11:18
COVID_SZCZEPIENIA1
Fot. cottonbro/pexels/

Propaganda antyszczepionkowa rozpowszechniana przez wrogie państwa stała się celem ofensywnych operacji w cyberprzestrzeni prowadzonych przez Wielką Brytanię - informuje brytyjski magazyn The Times.

Brytyjska agencja wywiadu radioelektronicznego GCHQ, która odpowiedzialna jest za identyfikowanie oraz eliminowanie zagrożeń cyfrowych będzie zwalczać działania dezinformacyjne, które są powiązane z Rosją. Fake newsy odnośnie szkodliwości szczepionek mają być inspirowane przez Kreml.

Zadaniem GCHQ będzie usunięcie propagandowych informacji o szkodliwości szczepionek z Internetu, a w szczególności z mediów społecznościowych. Brytyjska agencja wywiadowcza ma skupić się na tych treściach, które wiążą się z działalności wrogich państw oraz podjąć działania ukierunkowane na zakłóceniu komunikacji podmiotów odpowiedzialnych za szerzenie propagandy. Nie wiadomo dokładnie o jaki rodzaj operacji chodzi, ale warto przypomnieć, że w 2018 roku USCYBERCOM podczas wyborów do Kongresu zablokowała działania rosyjskiej fabryki trolli, efektywnie uniemożliwiając  podjęcie przez nią jakichkolwiek działań. Czy GCHQ podejmie podobne działania przeciwko podmiotom odpowiedzialny za szerzenie dezinformacji o szczepionkach?

Brytyjski rząd postrzega walkę z fałszywymi informacjami na temat szczepień jako jeden z priorytetów, w szczególności biorąc pod uwagę, że wprowadzenie szczepionki przeciwko koronawirusowi zbliża się wielkimi krokami i w opinii ekspertów może być przełomowym krokiem w walce z COVID-19, który pochłonął ponad milion osób na całym świecie. GCHQ blisko współpracuje z amerykańską NSA, oraz odpowiednikami w Australii, Kanadzie i Nowej Zelandii w ramach "Sojuszu Pięciorga Oczu".

Informacje o szerzeniu przez rosyjskie podmioty dezinformacji związanej ze szczepieniami została opublikowana w prestiżowym periodyku naukowym American Journal of Public Health. Boty oraz rosyjskie trolle miały rozpowszechniać fake newsy na ten temat, aby pogłębiać podziały społeczne oraz dystrybuować złośliwe oprogramowanie. Ruch sprzeciwiający się szczepieniom stał się wpływowy w Internecie, a jego działania wykraczają poza sieć. Zwiększająca się niechęć do szczepień doprowadziła do ponownego pojawienia się w Europie dawno nie widzianych chorób takich jak odra - stwierdziła Światowa Organizacja Zdrowia. 

Ruch sprzeciwiający się szczepieniom i mówiący o tym, że powodują one m.in. autyzm silny jest również nad Wisłą. Udało mu się zebrać wystarczającą liczbę podpisów pod  obywatelskim projektem ustawy likwidującej obowiązkowość szczepień ochronnych, który został jednak odrzucony przez Sejm.

image
Oferta sklepu Defence24.pl

 

KomentarzeLiczba komentarzy: 20
silny ice-k
wtorek, 10 listopada 2020, 02:26

Najtańszy sposób osłabienia społeczeństwa czy kraju. Wystarczy powiedzieć, nie szczep się i nie noś maseczki. Ciekawe, czy ktoś był w stanie oszacować jaki koszt prowadzenia takiej "wojny informacyjnej" spowodował jakie straty u przeciwnika.

Gdzie tu sens i logika?
wtorek, 10 listopada 2020, 00:36

W roku 2019 cały światowy biznes zbrojeniowy zarobił 1,5 biliona . Ale przemysł farmaceutyczny, w ciągu już tylko pierwszych 4 mcy roku 2020 zarobił ponad 4,5 biliona . W tym tempie w roku 2020 Big Farma zarobi ok 15 bilionow co oznacza 10 RAZY WIĘCEJ niż cała światowa zbrojeniówka. Więc to oczywiste, że MUSZĄ być epidemie, kolejne ich fale, masowe testy, i oczywiście masowe.... szczepionki. I żaden rząd nie oprze się "argumentom " że np. j e s t pandemia. Z drugiej strony tak na logikę. Co jest PILNIEJSZE: ratowanie już chorego jakimś nowym LEKARSTWEM, czy szukanie SZCZEPIONKI by "zabezpieczyć" tych, którzy dziś są ZDROWI, i być może n i g d y nie zachorują? A do tego przecież żadnej szczepionki NIE WOLNO podać CHOREMU!! Więc CHORYM ona nie pomoże. I wygląda , że tych chorych spisano na straty, bo priorytetem powinno być przecież dla każdego LEKARZA LECZENIE CHOREGO, a nie zabezpieczanie tylko potencjalnych chorych.

wojak
wtorek, 10 listopada 2020, 16:20

Ja też czuję że to już wszystko straciło logikę.

Jack40
poniedziałek, 9 listopada 2020, 17:58

W młodości wszyscy byliśmy szczepieni i jakoś nikt z moich znajomych nie ma autyzmu ani innych chorób

Przestań się ośmieszać niewiedzą
wtorek, 10 listopada 2020, 00:15

Właśnie potwierdziłeś, że Twoja wiedza jest w temacie szczepionek żadna. Szczepionkę na np. ospę opracowywano ponad 20 lat. Jest najlepiej przebadaną pod kątem NOP. I ma ułamek procenta na 100 000 szczepień. Szczepionki ma grypę nie są badane nawet przez rok. A liczba ich NOP w Polsce jest rejestrowana "uznaniowo" i wiele zgłoszeń nie jest w ogóle rejestrowanych. A mimo to kilkaset razy przewyższa jakąkolwiek inną. Nie ma też w Polsce możliwości występowania o odszkodowanie po NOP. A szczepionkę NA COVID opracowano w kilka miesięcy. Została przebadana na ludziach w 100% zdrowych, poniżej 50 roku życia. Ale te "testy" maja udowodnić że jest bezpieczna dla ludzi starych, np. 80o latków, do tego schorowanych i osłabionych. Jak?? A ty pisząc swoje bzdury niczego nie udowadniasz. Poszukaj sobie jaką dzienną ilość aluminium dopuszcza norma dla dorosłego człowieka w Polsce i porównaj z ilością aluminium w dawce szczepionki złożonej jaką przyjmuje kilkudniowe dziecko bez wykształconego systemu immunologicznego. Jest kilkadziesiąt razy wyższa niż dopuszczalna norma dla dorosłego. Lista powikłań po tej szczepionce jest długa jak ramię Herkulesa. Nikt w Polsce za powikłania nie ponosi odpowiedzialności. I tylko w Polsce wiekszosc szczepionek jest przymusowa. A np. w Niemczech nie tylko dobrowolna, ale też rozłożona na lata. U nas już w pierwszym dniu dziecko dostaje przymusowo tykającą bombę chemiczną.

heh
poniedziałek, 9 listopada 2020, 22:32

Ile miałeś szczepień? Pewnie 4. Teraz są w kalendarzu szczepień 24. Chcesz to sprawdź. Informacje są dostępne.

Tiaaa
wtorek, 10 listopada 2020, 01:16

Co to ma za znaczenie ile ich jest? Kiedyś zęby robili bez znieczulenia, to dziś też mam tak robić.

mata
poniedziałek, 9 listopada 2020, 17:32

Według wiedzy medycznej szczepionka powstaje kilka lat. Proszę sobie sprawdzić w podręcznikach medycznych a nawet na stronie senatu RP. Tam jest opracowanie odnośnie szczepień z 2018 roku. Miedzy innymi opisane są tam procedury powstawania bezpiecznych szczepionek. Jeżeli pod wpływem strachu przed wirusem, rządzący chcą zaszczepić obywateli szczepionką która powstała krócej niż w 1 rok to obawy obywateli są uzasadnione. Szczególnie że identyczne tragiczne w skutkach wydarzenie miało miejsce w Szwecji w 2009 podczas szczepień na świńską grypę. Napisałem tu same fakty naukowe i dostępne dla wszystkich. Myślę że wywiad powinien najpierw przeanalizować skąd biorą się obawy obywateli zamiast wszystkich od razu wrzucać do jednego worka z Rosyjskimi agentami. Bo na to wygląda że wywiad zaszkodzi własnym obywatelom zwalczając ich wolność słowa i troskę o własne zdrowie. Można to porównać z chorobą autoimmunologiczną że odpowiedzialni za bezpieczeństwo atakują swoje własne społeczeństwo.

Paranoid
wtorek, 10 listopada 2020, 10:54

Tak wygląda ze statystyk, tutaj mamy sytuację wyjatkową tj. wirus zaatakował kraje najbogatsze i siłą rzeczy wymusił skoncentrowane zainteresowanie. "Operation Warp Speed seeks to do what’s never been done before: research, develop and produce a vaccine for a new virus in months.". Niestety, ale przynajmniej u nas brak danych o historii pacjenta, po podaniu leku, w tym szczepieniach. Ile np. osób po szczepionce na grypę zachorowało na grypę, albo przechodziło lepiej/gorzej inne choroby. Dyskusja jest zatem ogólna albo na poziomie indywidualnych przypadków. Problemem może być wymuszanie szczepień szczepionką tak szybko opracowaną.

Pzdr
wtorek, 10 listopada 2020, 09:21

Wywiad to powinien przeanalizować cały system szczepień i czy ta usługa w ramach jakby nie było publicznej służby zdrowia jest dobrze realizowana

kaj
poniedziałek, 9 listopada 2020, 20:11

Co do szczepionki na koronawirusa - zgoda. Ale dlaczego - pomimo tysięcy badań udowadniających co innego - antyszczepionkowcy boją się np. szczepionki na odrę? Oskarżenie o autyzm - obalone. Oskarżenie o trucie rtęcią - obalone. Ale każdy tryumf nauki jest przez takich ludzi traktowany jako "spisek tych złych masonów, którzy chcą zawładnąć światem". A oni "wiedzą przecież lepiej, bo syn Kowalskich to był szczepiony, a potem umarł. Wprawdzie samochód go przejechał, ale szczepionka mogła przecież mieć wpływ!"

Pzdr
wtorek, 10 listopada 2020, 09:19

Nie chodzi o Odrę, ale o cały system szczepień, który się zmienia co roku i nikt nie jest w stanie za tym nadążyć, szczepień jest dużo, często wieloskładnikowe w aktualnychvwytycznych dostajesz chyba o 1 czy 2 dawki szczepienia na WZW b za dużo, po co? Produkty też są różne, jedne lepsze drugie gorsze, nakładając na to brak systemu opieki lekarza pierwszego kontaktu to mamy chaos, a poza tym w szkole i przedszkolu nikt tego nie sprawdza, więc dzieci - tak jak w przypadku corona - są wektorem dla różnych drobonustrojow, nikt nie bada poziomu przeciwciał, np na wspomni a Odrę odporność zanika w wieku 40, 50 więc teoretycznie to się powinno do szczepiąc, zresztą tak samo jak z pneumokokami też powinno to być dla dorosłych

Tiaaa
wtorek, 10 listopada 2020, 01:19

Bo na tym zarabiają, wybiorą taką do parlamentu i 10k przytula, ludzie myślą portfelem , szczepionka 5w1 kosztuje 250zl, to musi być zła, jak za darmo, a to ok.

mata
poniedziałek, 9 listopada 2020, 22:29

Trzymajmy się tematu mojej wypowiedzi. Pisałem konkretnie o szczepieniach na koronawirusa.

Ciekawy
wtorek, 10 listopada 2020, 11:19

Ktoś ciebie będzie szczepił na siłę? Nie. Z czym masz problem?

ngdi
wtorek, 10 listopada 2020, 02:13

nad szczepionką pracowało 200 organizacji jednocześnie z użyciem superkomputerów, a skuteczność tylko 90%, a na dodatek jeszcze parę (jeśli nie kilka) miesięcy testów. Za 20 lat też będziesz pisał, że 50 lat temu szczepionkę badało się kilka lat panie Mata?

Tiaaa
wtorek, 10 listopada 2020, 01:20

Każdy lek ma skutki uboczne, nawet paracetamol zabija.

Ema
poniedziałek, 9 listopada 2020, 13:12

Chyba walczą dla koncernów farmaceutycznych. Dno. Oczywiscie Rosja jak zwykle. Heh

Ciekawy
wtorek, 10 listopada 2020, 11:20

A dla kogo walczą Rosjanie, którzy twierdzą, że mają szczepionkę?

Emo
poniedziałek, 9 listopada 2020, 20:13

Co masz do koncernów farmaceutycznnych?

Tweets CyberDefence24