Reklama

Strona główna

Chiny: Google uruchomi w Pekinie centrum badań nad AI

Fot. Flickr.com / Niharb / CC 2.0
Fot. Flickr.com / Niharb / CC 2.0

Google tworzy w Pekinie swoje pierwsze azjatyckie centrum badań nad sztuczną inteligencją (AI) - podała w środę agencja EFE. Podobnie wyspecjalizowane ośrodki badawczo-rozwojowe firmy działają już w Nowym Jorku, Toronto, Londynie i Zurychu.

Na czele centrum staną pracownicy Google Cloud AI: kierownik działu badań i rozwoju Jia Li i naczelna badaczka Fei Fei Li. Rozpoczęto już proces rekrutacji specjalistów i badaczy, który ma potrwać kilka miesięcy. W pracach będą również uczestniczyli inżynierowie chińskiego oddziału Google'a.

 

Działalność centrum ma obejmować publikowanie sprawozdań z prowadzonych badań, a także sponsorowanie wykładów i warsztatów poświęconych sztucznej inteligencji oraz współpracę z chińską społecznością badawczą zajmującą się tematyką AI - zapowiedziała Fei Fei Li.

 

Rozwój AI uznaje się obecnie za jeden z najważniejszych trendów technologicznych. Według analiz IDC przychody z systemów opartych na szeroko rozumianej AI przyrastają w rocznym tempie przekraczającym 50 proc. Ta tendencja ma się utrzymać przynajmniej do 2021 roku, kiedy roczne przychody z tej branży sięgną 57,6 mld dolarów (w porównaniu z 12 mld dolarów prognozowanymi na rok bieżący).

 

Działalność wyszukiwarki Google w Chinach pozostaje ograniczona ze względu na cenzurę i blokowanie dostępu do zagranicznych usług internetowych w ramach tzw. "Great Firewall of China".

 

PAP - mini

Komentarze