Reklama

Biznes i Finanse

Zespoły z Mielca i Tarnowa zwyciężyły w konkursie programowania Code Quest

Fot. Christiaan Colen/Wikimedia Commons/CC 2.0
Fot. Christiaan Colen/Wikimedia Commons/CC 2.0

Zespoły szkół w Mielcu i Tarnowie okazały się najlepsze w konkursie programowania Code Quest, którego organizatorem była firma Lockheed Martin. Zmagania miały miejsce w PZL Mielec. 

W konkursie, którego celem jest promocja kierunków matematycznych i technicznych, wzięło udział 30 zespołów z południowo-wschodniej Polski. Byli to uczniowie szkół średnich z Mielca, Rzeszowa, Kolbuszowej, Leżajska, Dębicy i Tarnowa. Z powodu pandemii COVID-19 zawody po raz pierwszy odbyły się wirtualnie.

Zwycięzcą w kategorii podstawowej została w tym roku drużyna z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Mielcu. Zwycięstwo w grupie zaawansowanej przypadło drużynie z III LO im. Adama Mickiewicza w Tarnowie.

Rozwój edukacji w zakresie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM) ma kluczowe znaczenie dla Lockheed Martin na całym świecie. Dla przemysłu ważne jest, aby wspierać edukację młodych ludzi w tych dziedzinach – powiedział dyrektor Lockheed Martin na Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią Robert Orzyłowski. Zwrócił uwagę na znaczenie wysoko wykwalifikowanych i uzdolnionych technicznie pracowników.

Cieszę się, że Code Quest z roku na rok zyskuje na popularności w Polsce. W 2019 roku, pierwszym, w którym organizowaliśmy konkurs, mieliśmy 18 uczestniczących drużyn. W bieżącym, mimo wyzwań spowodowanych COVID-19, konkursem zainteresowaliśmy 30 drużyn. To niezwykle istotne w kontekście wyzwań, jakie stawia coraz bardziej wyspecjalizowany rynek pracy – powiedział prezes i dyrektor naczelny PZL Mielec Janusz Zakręcki.

Code Quest jest międzynarodowym corocznym konkursem programowania, w którym zespoły składające się z 2-3 uczniów pracują przez maksymalnie dwie i pół godziny nad rozwiązaniem zestawu zadań przy wykorzystaniu jednego z języków programowania JAVA, Python, VB.net, C# oraz C++. Zestaw zadań składa się z 30 pytań opracowanych przez programistów i inżynierów Lockheed Martin, a drużyny rywalizują w dwóch kategoriach – podstawowej i zaawansowanej.

Konkurs został zainicjowany w 2012 r. w jednym z amerykańskich oddziałów Lockheed Martin. W tegorocznej edycji Code Quest wzięło udział ponad 1400 uczniów reprezentujących prawie 600 zespołów. Zawody odbywały się w piętnastu obiektach koncernu Lockheed Martin na świecie, w tym w USA, Wielkiej Brytanii, Polsce i Australii.

Należące do LM zakłady w Mielcu produkują śmigłowce S-70i Blak Hawk, samoloty M28 i M18 Dromader, oferują także produkcję struktur lotniczych, serwis statków powietrznych i szkolenia lotnicze. Lockheed Martin jest producentem m.in. wielozadaniowego myśliwca F-16, wyrzutni artylerii rakietowej HIMARS wybranych przez Polskę i samolotu F-35.

image

Źródło:PAP

Komentarze