Reklama

Biznes i Finanse

Wyłudzenia na fałszywe strony Lotosu i Gaz System

To próba oszustwa polegająca na podszywaniu się pod Grupę Lotos
To próba oszustwa polegająca na podszywaniu się pod Grupę Lotos
Fot. CSIRT KNF/ Twitter.com

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego przestrzega przed próbami oszustwa i podszywania się pod strony internetowe Grupy Lotos i Gaz System. Na czym polega schemat działania cyberprzestępców?

Codziennie dowiadujemy się o nowych schematach oszustw, które mają służyć cyberprzestępcom do wyłudzania danych lub środków pieniężnych.

Czytaj też

Tym razem CSIRT KNF przestrzega przed próbą naciągania na fałszywe inwestycje. Oszuści podszywają się pod strony internetowe Grupy Lotos i Gaz System i zachęcają do dokonania rejestracji. Do tego mają zachęcić Polaków hasła „zostań akcjonariuszem firmy” lub „zarabiaj na zasobach swojego kraju”.

Rzekome inwestycje mają prowadzić jednak do wyłudzenia środków. „Nie wierzcie w obietnice szybkiego zysku i ograniczcie swoje zaufanie w sieci” – przestrzega CSIRT KNF.

Czytaj też

SMS-y o "dopłacie za prąd"

Innym - znanym schematem próby oszustwa - są SMS-y o rzekomej konieczności dokonania "dopłaty do rachunku za prąd" i podszywania się pod firmę PGE.

Ta kampania regularnie się powtarza z mniejszą lub większą częstotliwością, a obecnie powraca. To nic innego jak phishing, polegający na wysyłaniu wiadomości do potencjalnych ofiar (za pośrednictwem SMS-ów, maila czy np. komunikatorów), zawierających linki, które prowadzą do fałszywych stron płatności. Po wpisaniu swoich danych, de facto podajemy je cyberprzestępcy. W następnym kroku dochodzi zwykle do wytransferowania środków z konta bankowego.

"Otrzymałeś wiadomość SMS z informacją o planowanym odłączeniu energii elektrycznej i konieczności uregulowania należności? Uważaj – cyberprzestępcy podszywają się pod Grupę PGE i próbują wyłudzić Wasze pieniądze. Nie dajcie się oszukać" - informuje CSIRT KNF.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze