Polityka i prawo
USA: telekomy zobowiązane do wymiany chińskiego sprzętu
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump złożył podpis pod ustawą nakazującą firmom telekomunikacyjnym wymianę chińskiego sprzętu sieciowego na taki, który jest akceptowany przez amerykańskie władze. Sprawa dotyczy podmiotów działających poza obszarami miejskimi.
Nowe prawo likwiduje możliwość finansowania przez firmy telekomunikacyjne zakupu chińskiego sprzętu ze środków uzyskanych w ramach rządowych subsydiów.
Ustawa, jednogłośnie przyjęta przez Izbę Reprezentantów oraz Senat pozwala na przekazanie funduszy w wysokości miliarda dolarów na wsparcie wymiany sprzętu przez mniejsze firmy telekomunikacyjne działające poza dużymi obszarami miejskimi.
Jak przypomina serwis Gizmodo, chińskie koncerny produkujące sprzęt telekomunikacyjny, takie jak Huawei i ZTE, uznawane są przez amerykańską administrację za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Huawei pozostaje liderem produkcji sprzętu sieciowego i drugim na świecie producentem smartfonów. Od ubiegłego roku koncern ten wpisany jest również na tzw. czarną listę ministerstwa handlu USA, które zabrania amerykańskim firmom sprzedaży Huaweiowi swoich produktów i technologii bez uzyskania specjalnych licencji.
Chiński potentat odpiera zarzuty Waszyngtonu, który oskarża go o współpracę wywiadowczą z władzami Państwa Środka i ocenia je jako "nieuczciwe oraz nieuzasadnione". Według Huaweia, tezy USA służą jedynie "stłumieniu konkurencji i udzieleniu wsparcia amerykańskim firmom".
W oświadczeniu wydanym w związku z prezydenckim podpisem Biały Dom poinformował, że nowa ustawa ma "pomóc chronić istotne sieci komunikacyjne w kraju i zapewnić Stanom Zjednoczonym wykorzystanie potencjału technologii 5G".