Reklama

Biznes i Finanse

Unijne fundusze na cyfryzację. Kiedy do Polski trafią pierwsze środki?

Fot. hippopx.com/CC0
Fot. hippopx.com/CC0

Pierwsze środki finansowe przeznaczone na cyfryzację, pochodzące z funduszy unijnych w ramach inicjatywy REACT EU, trafią do Polski i będą mogły zostać rozdysponowane w ciągu 2-3 miesięcy - wskazał w rozmowie z PAP Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM. 

Komentując w rozmowie z PAP poniedziałkową ratyfikację przez prezydenta Andrzeja Dudę decyzji unijnych liderów dotyczącą zwiększenia zasobów własnych w budżecie UE, Zagórski powiedział: bardzo się cieszę, że ten proces się zakończył, te środki są potrzebne gospodarce europejskiej i gospodarce polskiej. Jak wskazał, są także potrzebne, żeby je skierować na zadania związane z cyfryzacją gospodarki i państwa.

Według ministra środki na cyfryzację, które popłyną do Polski z UE, to 20 proc. wszystkich środków z Funduszu Odbudowy w ramach Krajowego Planu Odbudowy w odniesieniu do części grantowej, a także środki, które możliwe będą do wykorzystania dzięki następcy Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa oraz programu REACT EU.

Łącznie z częścią pożyczkową będzie to powyżej 40 mld zł - powiedział Zagórski. Środki te to dalszy rozwój sieci szerokopasmowych, modernizacja e-administracji, środki na e-kompetencje, cyfryzację służby zdrowia - wyliczał.

Według niego bardzo duże środki trafią na cyberbezpieczeństwo, będą również środki na inwestycje w technologie przełomowe i inwestycje w firmach.

Zagórski ocenił, że dzięki tym zasobom mamy szansę na dokonanie znaczącego postępu, jeśli chodzi o cyfryzację, m.in. przez dalszy etap budowy stabilnej, wydajnej sieci szerokopasmowej, która dla funkcjonowania państwa i gospodarki będzie miała duże znaczenie.

Odpowiadając na pytanie PAP o to, kiedy do Polski mogą trafić pierwsze unijne środki na cyfryzację, Zagórski wskazał na fundusze w ramach inicjatywy REACT EU, one będą mogły być wykorzystywane w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy.

Środki z REACT EU - według ministra - w pierwszej kolejności wesprą cyfrowy samorząd. Będą to środki na cyfryzację urzędów gmin i części powiatów, zarówno na zakup sprzętu, jak i szkolenia, zakup oprogramowania - mówił.

Rozdysponowanie pieniędzy przewiduje według niego również interwencję i szybką reakcję dotyczącą zapewnienia łączności w tych miejscowościach, w których są problemy z łącznością mobilną i przewodową. Jak dodał Zagórski, w ramach REACT EU będą też realizowane pierwsze projekty związane z cyberbezpieczeństwem.

Odnosząc się do wydatkowania środków z KPO minister wskazał, że w pierwszej kolejności będą one trafiały na projekty związane z rozwojem e-administracji.

Prezydent Andrzej Duda ratyfikował w poniedziałek decyzję unijnych liderów dotyczącą zwiększenia zasobów własnych w budżecie UE. To kolejny krok, po podpisaniu ustawy ratyfikacyjnej, pozwalający na uruchomienie środków z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat, z czego ok. 250 mld zł będą stanowić środki z Funduszu Odbudowy (tj. ok. 58 mld euro, w tym 24 mld euro w części grantowej, a 34 mld euro - pożyczkowej). Według zapowiedzi wiceministra funduszy i polityki regionalnej Waldemara Budy, nasz kraj najpierw rozdysponuje całą część dotacyjną oraz jedną trzecią części pożyczkowej.

image

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama