Reklama

Biznes i Finanse

UE: porozumienie z USA w sprawie podatku cyfrowego zostanie osiągnięte

Fot. 	rockcohen/Wikimedia Commons/CC 2.0
Fot. rockcohen/Wikimedia Commons/CC 2.0

Thierry Breton, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, wskazał, że porozumienie dotyczące podatku cyfrowego zostanie wypracowane na forum Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w tym ze Stanami Zjednoczonymi.

Jestem pewien, że znajdziemy porozumienie i jestem pewien, że znajdziemy porozumienie z naszymi przyjaciółmi z USA. W końcu i tak wszyscy jedziemy na tym samym wózku - powiedział Breton podczas konferencji prasowej online.

Podatek cyfrowy miałby być źródłem dodatkowych wpływów budżetowych dla państw UE. Jak argumentują jego zwolennicy, firmy technologiczne, a zwłaszcza Google, Amazon, Facebook i Apple (GAFA), osiągające miliardowe zyski z działalności w internecie, w wielu krajach nie płacą podatków. Udaje im się to dzięki stosowaniu zabiegów księgowych i transferowaniu zysków tam, gdzie obciążeń fiskalnych nie ma lub gdzie są niskie.

UE zaproponowała już 3-procentowy podatek, którym obciążone miałyby zostać wyłącznie największe firmy działające w internecie. Państwom unijnym na razie nie udało się osiągnąć porozumienia w tej sprawie, również dlatego, że niektóre z nich obawiają się retorsji ze strony USA, gdyż GAFA to firmy amerykańskie. Część krajów - m.in. Francja - zdecydowała się wprowadzić zatem opłatę na własną rękę.

image
Z oferty Sklepu Defence24 - zapraszamy!
Źródło:PAP

Komentarze