Reklama

Biznes i Finanse

Samsung wybuduje fabrykę chipów za 17 mld dolarów

fot. Kote Puerto/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. Kote Puerto/ Unsplash/ Domena publiczna

Samsung poinformował, że wyda w Stanach Zjednoczonych ponad 17 miliardów dolarów na budowę nowej fabryki półprzewodników. Zakład zaoferuje 2 tys. nowych miejsc pracy, ma ruszyć w drugiej połowie 2024 roku. 

Nowa fabryka, która ma powstać w Taylor w Teksasie będzie produkować chipy oparte na zaawansowanych technologiach procesowych dla aplikacji mobilnych, 5G, AI i wysokowydajnych obliczeń - ogłosił gigant technologiczny.

Zdolności produkcyjne nowego zakładu mają przyczynić się do zwiększenia stabilności globalnego łańcucha dostaw półprzewodników.

Jedność w Kongresie

„Oprócz naszych partnerów w Teksasie, jesteśmy wdzięczni administracji prezydenta Joe Bidena za stworzenie środowiska, które wspiera firmy takie jak Samsung, kiedy pracujemy nad rozwojem najnowocześniejszej produkcji półprzewodników w USA” – powiedział wiceprezes i dyrektor generalny Samsunga Kinam Kim.

„Dziękujemy również administracji i Kongresowi za ich ponadpartyjne wsparcie w szybkim wprowadzaniu federalnych zachęt dla krajowej produkcji chipów i innowacji” - dodał Kim.

Plany Samsunga

Szacuje się, że 17 miliardów dolarów na budowę nowego obiektu będzie stanowiło największą inwestycję Samsunga w Stanach Zjednoczonych. Odkąd Samsung rozpoczął działalność w USA w 1978 roku, firma wydała ponad 47 miliardów dolarów - podaje ZDNet.com

Budowa nowego zakładu o powierzchni ponad 5 milionów mkw. rozpocznie się w pierwszej połowie 2022 roku. Firma planuje rozpocząć działalność w drugiej połowie 2024 roku.

Oprócz nowego zakładu w Taylor zostanie również zbudowane centrum umiejętności, które pomoże uczniom rozwijać kompetencje, przydatne do pracy w tej firmie. 

Polecamy: #CyberMagazyn: Działania Chin wpisują się w kategorię podprogowości wojny [WYWIAD]

Przyjazna infrastruktura jako początek inwestycji

Według Samsunga, fabrykę w Taylor zdecydowano się zbudować - po przeanalizowaniu różnych lokalizacji w Stanach Zjednoczonych  - ze względu na lokalny ekosystem półprzewodników, stabilność infrastruktury, wsparcie władz lokalnych i możliwości rozwoju społeczności.

Nowa inwestycja będzie również znajdowała się w pobliżu istniejącego zakładu produkcyjnego Samsunga w Austin, około 25 km na południowy zachód od Taylor, co pozwoli obu fabrykom współdzielić niezbędną infrastrukturę i zasoby.

Południowokoreański gigant technologiczny zatrudnia obecnie w USA około 20 tys. pracowników. Samsung ogłosił, że nowy obiekt ma stworzyć ponad 2 tys. nowych miejsc pracy.

Autor: Aleksander Mazur


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze