Reklama

Biznes i Finanse

Rekordowa inwestycja w automatyzację procesów logistycznych w Poczcie Polskiej

Fot. Daniel Kruczynski/Flickr/Domena publiczna
Fot. Daniel Kruczynski/Flickr/Domena publiczna

Poczta Polska podpisała umowę na inwestycję w automatyzację procesów logistycznych o wartości ponad 200 mln zł. To największy tego typu krok w historii spółki.

Poczta Polska, w odpowiedzi na rosnący trend w e-commerce, postawiła sobie za cel zwiększenie swojego udziału na rynku KEP (przesyłki kurierskie, ekspresowe i paczkowe). Kluczową inwestycją ma stać się automatyczny park maszynowy.

„Rozwój Poczty Polskiej przyniesie korzyści nie tylko spółce, ale przede wszystkim polskim obywatelom i przedsiębiorstwom. Aby skutecznie rywalizować na konkurencyjnym rynku kurierskim Poczta musi zainwestować w rozwiązania technologiczne, które w najbliższej perspektywie zapewnią spółce pozycję lidera na tym rynku, co pozwoli na aktywne wsparcie rozwoju polskiego biznesu e-commerce. Inwestycja w najnowocześniejszy park maszynowy w kraju jasno wskazuje, że Poczta Polska konsekwentnie realizuje przyjętą i ogłoszoną w lutym bieżącego roku strategię rozwoju” – mówi Andrzej Śliwka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Rekordowa inwestycja

Umowa inwestycyjna została podpisana 30 sierpnia 2021 roku i dotyczy zakupu trzech całkowicie zautomatyzowanych sorterów najnowszej generacji, które zasilą sortownie we Wrocławiu, Lisim Ogonie i Lublinie.

Ma to być krok w kierunku rozwoju możliwości spółki i otwarcia się na najnowsze technologie.

Nowe sortery

Maszyny pozwolą na pełne zautomatyzowanie procesu opracowywania i dystrybuowania w Polsce przesyłek pochodzących z kraju i zagranicy. Wsparcie zapewni integracja z systemem śledzenia przesyłek i zastosowanie specjalnych rozwiązań z zakresu IT.

„Trzon naszego działania stanowi zapewnienie najwyższej jakości w zakresie obsługi logistycznej, co bezpośrednio przełoży się na wzrost satysfakcji klientów i pozyskanie kolejnych odbiorców. Inwestycja w sortery to jedna z dużych inwestycji, które rozpoczynamy w tym roku” – podkreśla Tomasz Zdzikot, prezes Zarządu Poczty Polskiej.

Jednym z celów spółki jest również usprawnienie usług transportowych w taki sposób, żeby przesyłki kurierskie były doręczane następnego dnia po nadaniu.

Zaplanowane prace mają ruszyć w 2022 roku wraz z pojawieniem się pierwszej maszyny. Na najbliższe lata Poczta Polska zakłada inwestycje w wysokości 1,2 mld zł, z których znaczna część ma być przeznaczona na finansowanie logistyki i cyfryzacji. 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama