Reklama

Biznes i Finanse

Rada Bezpieczeństwa Ukrainy: hakerzy wykorzystują do ataków temat szczepionek

fot. U.S. Secretary of Defense / Flickr / CC BY 2.0
fot. U.S. Secretary of Defense / Flickr / CC BY 2.0

Na Ukrainie rośnie liczba ataków phishingowych, podczas których wykorzystywany jest temat szczepionek przeciw Covid-19 - poinformowała w piątek Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

Pod koniec stycznia Narodowe Koordynacyjne Centrum Cyberbezpieczeństwa przy RBNiO wykryło atak phishingowy na ukraińskich internautów dotyczący rozpoczęcia kampanii szczepień na Ukrainie - napisała w piątek RBNiO.

Phishing polega na podszywaniu się pod osoby lub instytucje w celu wyłudzenia danych, zwykle za pomocą wejścia na zainfekowaną wirusem stronę.

Jak podała RBNiO, podczas ataku na popularnej platformie hostingowej stworzono fałszywą stronę internetową imitującą portal ministerstwa ochrony zdrowia Ukrainy. Opublikowano na niej informację o rozpoczęciu 25 stycznia obowiązkowych szczepień przeciw Covid-19. Zamieszczono też opcję pobrania pliku ze szczegółami dotyczącymi szczepień.

Przy otwarciu tego dokumentu na urządzenie internauty pobierany był szkodliwy kod, który pobierał i wykonywał inny szkodliwy skrypt, umożliwiający zdalne kierowanie zawirusowanym komputerem. "W ten sposób stojący za atakiem otrzymywali pełny dostęp do komputera ofiary" - podkreślono. Centrum koordynacyjne przeanalizowało etapy rozwoju ataku i zablokowało phishingowe domeny.

RBNiO podkreśla, że na początku pandemii na świecie "każdego dnia rejestrowano ponad 18 milionów phishingowych powiadomień powiązanych z Covid-19". Według Rady od połowy minionego roku ich liczba stopniowo spadała, a ich tematyka ulegała zmianie i dotyczyła np. dostępności maseczek, testów i szczepionek.

image

 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama