Reklama

Biznes i Finanse

fot. IS-Wireless

Polska firma inicjuje projekt „5G Made Together”, na którym mają zyskać przedsiębiorcy i odbiorcy sieci 5G

Rusza międzynarodowa inicjatywa „5G Made Together” na rzecz współpracy w budowie sieci piątej generacji (5G) w modelu otwartym. Rozpoczyna ją specjalizująca się w dostarczaniu rozwiązań sieciowych polska firma IS-Wireless, która zorganizowała międzynarodową konferencję w tej sprawie. – 5G niosące wielowymiarowe korzyści może powstać wyłącznie w oparciu o otwarty ekosystem – podkreślają inicjatorzy.

Projekt został zainaugurowany w czwartek podczas dyskusji ekspertów i przedsiębiorców z całego świata zainteresowanych inwestycjami w sieć 5G i uczestniczeniu w jej budowie. Inicjator konferencji, prezes IS-Wireless Sławomir Pietrzyk podkreślił, że sieć piątej generacji to potencjał i szansa, na której może skorzystać wielu przedsiębiorców, a przy wykorzystaniu modelu otwartego – Open RAN – te możliwości są nieograniczone, w odróżnieniu od dotychczasowego sposobu budowy sieci telekomunikacyjnych, na którym do tej pory zyskiwali tylko duzi dostawcy i operatorzy. – Dlatego liczy się współpraca wielu podmiotów, by ta idea była jak najszerzej promowana. Konferencja na temat współpracy przy 5G, którą zorganizowaliśmy, jest pierwszą w Polsce i prawdopodobnie w naszym regionie Europy. Wierzymy, że otwarty ekosystem może zbliżyć do siebie partnerów wyznających te same wartości i dzielących wspólne zainteresowania w biznesie – powiedział Sławomir Pietrzyk inaugurując inicjatywę „5G Made Together”.

I dodał: – Wysiłki na rzecz budowy sieci 5G w modelu Open RAN przyniosą pożytek dla szerokiego grona ludzi, nie tylko wybranej garstki. Dadzą szansę na różnorodność, wspierając rynek i klientów. Wierzymy w potencjał ludzkiej kreatywności i pracę zespołową. Sieć piątej generacji może powstać wyłączenie, jeśli będziemy działać razem.

image
fot. IS-Wireless

 

Przewaga Open RAN

IS-Wireless do współpracy i dyskusji zaprosił takie firmy jak Deutsche Telekom, IBM, Ofcom, Vmware, Cablefree, Comarch, Bitspiration Booster, Tambora Systems oraz Marvell. Podczas pierwszego tego typu spotkania eksperci rozmawiali o zaletach budowy sieci 5G w modelu Open RAN i wyzwaniach, jakie stoją w związku z jego wdrożeniem.

Franz Seiser z Deutsche Telekom podkreślił, że nawet z punktu widzenia przeciętnego klienta istotne jest, aby sieć, do której ma dostęp była oparta na otwartym ekosystemie. – Tradycyjne podejście sprawia, że to, jakie produkty są dostępne, zależne jest od jednego dostawcy. Prowadzi to do dużych ograniczeń w szybkości tworzenia innowacji i otrzymywania dostosowanych produktów. Duzi gracze skupiają się na masowych rozwiązaniach. Dlatego dzielenie sieci pozwala bardziej wyspecjalizowanym firmom na dostarczanie rozwiązań dostosowanych do konkretnych potrzeb – zaznaczył. – Modularne podejście do dostarczania systemu pozwala wielu firmom wejść na rynek i zaspokoić specyficzne potrzeby. Zwiększa to konkurencję i ostatecznie prowadzi do innowacji oraz większego wyboru produktów – dodał.

Eksperci wśród korzyści Open RAN wymienili m.in. możliwość korzystania z dowolnego rodzaju sprzętu.
– Oddzielenie warstwy sprzętowej od warstwy oprogramowania przypomina rozwiązania chmurowe – zauważył Franz Seiser.

Z kolei Lorcan Burke z VMware zaznaczył, że Open RAN umożliwia budowanie ekosystemów w gęstych środowiskach miejskich. – Należy nawiązać współpracę z operatorami, aby zapewnić dostęp do sieci tam, gdzie ma to kluczowe znaczenie. Musimy zatem zjednoczyć miasta i operatorów, aby rozważyć ponowne wykorzystanie istniejącej infrastruktury. Tradycyjne pozyskiwanie lokalizacji bowiem już nie działa – dodał.

Po pierwsze cyberbezpieczeństwo

Podczas zorganizowanego przez IS-Wireless spotkania eksperci podkreślali również zalety otwartych systemów 5G w zapewnianiu cyberbezpieczeństwa. Robert Kośla, Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który uczestniczył w konferencji potwierdził, że czwartkowe wydarzenie jest ważnym krokiem w kierunku wzmocnienia bezpiecznego wdrożenia 5G w całej Europie. – Prace nad cyberbezpieczeństwem sieci piątej generacji wciąż trwają i dotyczą nie tylko aspektów prawnych, ale także bezpośrednio środków technicznych związanych z certyfikacją i normalizacją. Dlatego celem jest wdrożenie unijnego Toolbox 5G – zauważył.

image
fot. IS-Wireless

 

Robert Kośla zapewnił również, że Komisja Europejska jest gotowa współpracować z państwami członkowskimi na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa 5G, również biorąc pod uwagę modele otwarte. – Cele KE obejmują budowanie wiedzy, rozpoznawanie wyzwań i cech modeli otwartych, a także zapewnienie bezpiecznego łańcucha dostaw – dodał.

Z kolei Zygmunt Łoziński, ekspert IBM zachęcał, by przy budowie sieci 5G korzystać z dobrych wzorców, również w zakresie cyberbezpieczeństwa, które udało się już wypracować w innych krajach. Jako przykład podawał Wielką Brytanię, gdzie na dużych operatorów nakłada się szereg obowiązków, które z kolei pomagają mniejszym operatorom i klientom korporacyjnym bez przeszkód wdrażać sieci prywatne oparte o sieć nowej generacji.

Wyzwanie: skupić firmy technologiczne wokół Open RAN

IS-Wireless zapowiada kolejne międzynarodowe rozmowy i spotkania oraz projekty pod hasłem „5G Made Together”. – Stoimy przed wyzwaniem znalezienia własnych ról w tworzonym ekosystemie graczy różnej wielkości. Dlatego musimy umieć słuchać siebie nawzajem i identyfikować nasze potencjalne role. Inicjatywa „5G Made Together” została właśnie po to stworzona, by integrować nasze środowisko i działać na jego rzecz – zauważył prezes Sławomir Pietrzyk.

IS-Wireless w kwietniu zapowiedział, że w drugiej połowie roku uruchomi pierwszą sieć piątej generacji opartej o polską technologię. Firma będzie wdrażać polskie rozwiązanie na całym świecie. Strategiczny cel firmy to przejęcie w ciągu najbliższych trzech lat nawet 5 proc. całego globalnego rynku Open RAN.

Portal Cyberdefence24.pl był patronem medialnym wydarzenia.

Nagranie całej konferencji można obejrzeć na kanale IS-Wireless na YouTube:

 https://youtu.be/zFb9grZxnXE

Informacja prasowa przygotowana przez IS-Wireless

Reklama

Komentarze

    Reklama