Reklama

Biznes i Finanse

Orange Polska uruchomi z początkiem lipca usługi w technologii 5G

Graf. Katarzyna Głowacka
Graf. Katarzyna Głowacka

Orange Polska uruchomi 1 lipca usługi w technologii 5G - podała spółka w komunikacie prasowym. W zasięgu sieci, m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach, ma znaleźć się ok. 6 mln użytkowników.

"Pandemia koronawirusa opóźniła proces przydzielenia w Polsce pasm przeznaczonych do budowy 5G w Europie. Dlatego już teraz zdecydowaliśmy się dać użytkownikom możliwość zrobienia pierwszego kroku w odkrywaniu sieci 5G na częstotliwościach, jakie posiadamy" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Jean-François Fallacher.

"Co szczególnie istotne, wraz z uruchomieniem sieci zaproponujemy klientom smartfony, które będą współdziałać z tą technologią i pozwolą od razu korzystać z nowej sieci" - dodał.

Operator kończy obecnie modernizację sieci, która pozwoli na uruchomienie usług 5G przy użyciu 1,6 tys. stacji bazowych. Do uruchomienia nowej usługi posłuży pasmo 2.100 MHz, obecnie wykorzystywane głównie dla potrzeb 4G LTE.

"To pierwszy etap budowy sieci 5G. Wraz z uruchamianiem kolejnych etapów, w oparciu o częstotliwości przeznaczone dla 5G w Europie, możliwości tej sieci będą coraz większe, zarówno dla zastosowań konsumenckich, jak i biznesowych" - podano w komunikacie.

Orange Polska przygotowuje się również do uruchomienia sieci 5G w pasmach wskazanych do tego na poziomie Unii Europejskiej, testując dostępne na rynku rozwiązania. Od jesieni 2019 r. trwają próby terenowe w paśmie 3,5 GHz, a od roku – w paśmie 26 GHz.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama