Reklama

Biznes i Finanse

Microsoft inwestuje w Rubrik. Powstaną nowe narzędzia do ochrony przed ransomware

Fot.: Rubrik
Fot.: Rubrik

Microsoft zainwestował w Rubrik, startup zajmujący się rozwiązaniami do zarządzania danymi i tworzenia kopii zapasowych. Obie firmy zapowiadają stworzenie wspólnie nowych narzędzi przeznaczonych do ochrony firm przed skutkami ataków ransomware i płacenia okupów cyberprzestępcom.

Rubrik to startup funkcjonujący w segmencie korporacyjnym, dla którego oferuje rozwiązania dotyczące ochrony danych firm i tworzenia kopii zapasowych.

Z kolei koncern Microsoft, twórca m.in. systemu operacyjnego Windows, jest obecny na rynku od kilkudziesięciu lat. W drugim kwartale 2021 r. spółka osiągnęła przychody w wysokości ponad 46 mld dol., zaś zysk przekroczył 16 mld.

Nowe narzędzia do walki z ransomware

Według najnowszych informacji Microsoft zainwestował w Rubrik. Wysokości zaangażowania finansowego technologicznego giganta nie podano, nie wiadomo też jaką część udziałów wykupił w startupie Microsoft. Obecnie rynkowa wycena Rubrika waha się wokół kwoty 4 mld dol.

Zgodnie z zapowiedziami po sfinalizowaniu transakcji obie firmy będą wspólnie oferować nowe narzędzia, które pozwolą ich klientom na skuteczną ochronę przed atakami ransomware i uniknięcie płacenia cyberprzestępcom okupu za odblokowanie dostępu do korporacyjnych danych.

Planowane rozwiązania mają zostać oparte na mechanizmach pozwalających na szybkie tworzenie kopii zapasowych w czasie rzeczywistym i odtwarzaniu danych w oparciu o Azure, prowadzoną przez Microsoft usługę działającą w chmurze obliczeniowej. Obaj partnerzy umowy twierdzą, że obecnie mają ok. 2 tys. klientów zainteresowanych nowymi narzędziami.

„Kiedy atakujący mówi, że ma kontrolę nad kluczami do danych i nie można ich odzyskać bez zapłacenia okupu, to my będziemy mieli alternatywne źródło tych danych w czasie rzeczywistym, aby przywrócić firmę do kontroli operacyjnej - wyjaśnia Tyler Bryson, wiceprezes Microsoftu. Istnieje wiele rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, ale nawet one są podatne na zagrożenia. Jeśli nie projektowałeś swoich systemów z myślą o nowoczesnej architekturze chmury, może się okazać, że po zapłaceniu okupu odzyskałeś dostęp do danych, które nie są aktualne. My zaoferujemy zupełnie inne rozwiązanie” - dodaje.

Na razie nie ma żadnych informacji na temat tego, kiedy narzędzia szykowane wspólnie przez Microsoft i Rubrik miałyby pojawić się na rynku.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama

 

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama