Reklama

Biznes i Finanse

KNF powoła zespół ds. cyberbezpieczeństwa

Fot. 	Btnmdt/Wikipedia/CC 4.0
Fot. Btnmdt/Wikipedia/CC 4.0

Komisja Nadzoru Finansowego utworzy wkrótce specjalistyczny sektorowy zespół ds. cyberbezpieczeństwa, który docelowo stanie się CSIRT’em sektorowym i  będzie odpowiedzialny za koordynację operacji w cyberprzestrzeni. Ma również udzielać wsparcia wszystkim podmiotom finansowym w przypadku pojawienia się incydentu.

Jak informuje serwis Fintek.pl, Dyrektor Zarządzający Pionem Innowacji i Technologii w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego Sławomir Flis podkreślił, że KNF już niebawem powoła zespół CSIRT, który jest organem długo wyczekiwanym przez całe środowisko finansowe.

Docelowo powołany zespół ma stać się CSIRT'em sektorowym oraz prowadzić wielopłaszczyznową współpracę z podobnymi podmiotami na szczeblu państwowym, w tym CSIRT NASK, CSIRT MON czy CSIRT ABW. Jego głównym zadaniem będzie koordynacja działań oraz udzielanie pomocy przy obsłudze incydentów we wszystkich instytucjach runku finansowego. To z kolei ma się przyczynić do poprawy poziomu bezpieczeństwa danych i aktywów klientów, a także wesprzeć wdrożenie zaktualizowanych zasad zarządzania ryzykiem – donosi Fintek.pl. W KNF istnieje od 2019 roku  Departament ds. Cyberbezpieczeństwa.

Komentarze