Reklama

Biznes i Finanse

Francja: Google zapłaci 200 mln euro kary za faworyzowanie własnych usług

Fot. Stock Catalog/Flickr/CC BY 2.0
Fot. Stock Catalog/Flickr/CC BY 2.0

Francuski urząd ds. konkurencji ukarał amerykańskiego giganta Google grzywną w wysokości 220 mln euro za faworyzowanie jego własnych usług w obszarze reklamy internetowej.

Google nie zakwestionował faktów”, a grzywna została nałożona w ramach postępowania ugodowego z amerykańskim gigantem - poinformował w oświadczeniu urząd ds. konkurencji.

Urząd zauważył, że Google przyznał preferencyjne traktowanie swoim zastrzeżonym technologiom oferowanym pod marką Google Ad Manager” – podano w oświadczeniu. Praktyki, o których mowa, są szczególnie poważne, ponieważ ukarały konkurentów Google’a na rynku SSP [platformy, na których wydawcy sprzedają swoje powierzchnie reklamowe] oraz wydawców portali i aplikacji mobilnych, w tym zwłaszcza wydawców prasy.

Poza sankcją finansową Google zaoferował zobowiązania mające na celu rozwiązanie problemów wskazanych w dochodzeniu francuskiego urzędu antymonopolowego - podaje agencja AFP.

Google oświadczył w poniedziałek, że po decyzji francuskiego urzędu będzie testować zmiany w swoich szeroko stosowanych usługach reklamowych online w najbliższych miesiącach. Firma poinformowała również, że planuje wprowadzić te zmiany na szerszą skalę, w tym niektóre globalnie - podał Reuters.

To przełomowa decyzja, ponieważ jest to pierwsza na świecie decyzja dotycząca zbadania złożonych algorytmicznych procesów sprzedażowych, dzięki którym działa reklama internetowa >>display<< [wyświetlana np. w formie bannerów reklamowych na stronach internetowych lub okienek pop-up] – podkreśliła na konferencji prasowej prezes urzędu Isabelle de Silva.

Alphabet, firma macierzysta Google, osiągnęła w pierwszym kwartale br. 55,31 mld USD przychodów, głównie dzięki reklamie online. W kilku krajach firma toczy procesy sądowe z zakresu prawa konkurencji.

image

Źródło:PAP

Komentarze