Reklama

Biznes i Finanse

Dostałeś SMS od FedEx? Uważaj na oszustów!

fot. BriYYZ / Flickr / CC BY-SA 2.0
fot. BriYYZ / Flickr / CC BY-SA 2.0

Cyberprzestępcy nie robią sobie przerwy i tym razem podszywają się pod popularną firmę kurierską, aby zachęcić potencjalne ofiary do pobrania szkodliwego oprogramowania na swoje telefony.

„Czy oszuści myślą, że fakt umieszczenia na rzekomo oficjalnej stronie FedEx instrukcji o instalacji aplikacji z nieznanego źródła sprawi, że ofiara zrobi to chętniej?” – pyta przewrotnie CERT Orange, który poinformował o nowym sposobie działania cyberprzestępców.

Badanie, które zostało przeprowadzone na zlecenie Santander Consumer Banku w listopadzie ubiegłego roku pokazało, że z uwagi na sytuację pandemiczną co trzeci Polak częściej robi zakupy przez internet. Wśród tych osób największy odsetek, bo aż 60%, stanowią osoby przed 30-stym rokiem życia. Jak widzimy – coraz bardziej lubimy zakupy online. Dlatego też konieczna jest szczypta podejrzliwości przy realizacji swoich zamówień. Jak tym razem działają cyberprzestępcy?

W SMS potencjalna ofiara informowana jest o tym, że paczka jest tuż-tuż, a do tego dołączony jest link do śledzenia:

image
CERT Orange

 

Po kliknięciu przeniesieni zostaniemy do panelu imitującego oficjalną stronę FedEx z przyciskiem do instalacji aplikacji oraz dość osobliwą instrukcję jej instalacji, pokazującą jak ominąć zabezpieczenia przed instalacją apki z nieznanego źródła. 

image
CERT Orange

 

A co po instalacji? Z pewnością paczki się nie doczekamy, za to przestępcy postarają się przejąć nasze dane autoryzacyjne do bankowości elektronicznej.

image

 

Komentarze