Reklama

Biznes i Finanse

Czy technologia blockchain może pomóc w budowie wspólnej cyfrowej tożsamości?

Fot. geralt / Pixabay
Fot. geralt / Pixabay

Wierzymy w stworzenie ekosystemu dla portfela cyfrowego, z którego mogliby korzystać różni dostawcy oferujący rozmaite usługi - mówi Piotr Rutkowski z NASK, specjalizujący się w możliwościach wykorzystania technologii blockchain w zakresie cyfrowej tożsamości.

Rutkowski, podczas swojej prezentacji na konferencji Common SIGN 2021 zwrócił uwagę, że jedną z inicjatyw, która może pomóc w wykorzystaniu łańcucha bloków do tworzenia usług cyfrowej administracji jest europejska sieć EBSI.

Sieć EBSI to - jak wskazał ekspert - obecnie zdecentralizowana sieć 38 węzłów w 21 krajach, zorientowana na użytkownika, otwarta i pozwalająca na powtarzalne użycie, a także interoperacyjna, dzięki oparciu na standardach, które rozumiane są o wiele szerzej, niż wyłącznie technicznie.

"Wierzymy w stworzenie ekosystemu dla portfela cyfrowego, z którego mogliby korzystać różni dostawcy oferujący rozmaite usługi" - mówił Rutkowski. Ma to być możliwe dzięki "dostarczaniu weryfikowalnych poświadczeń", nad którymi kontrolę zachowuje ich posiadacz, mający również prawo do ich własności. "Są one niemożliwe do podrobienia i łatwe do weryfikacji" - dodał ekspert NASK. 

Według niego, siłą koncepcji cyfrowej tożsamości opartej na technologii łańcucha bloków ma być standaryzacja, która zapewnia interoperacyjność rozwiązań o charakterze sektorowym.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze