Reklama

Biznes i Finanse

Cyberbezpieczeństwo jednym z kluczowych obszarów dla dyrektorów banków

Fot. Hunters Race/unsplash.com
Fot. Hunters Race/unsplash.com

Cyberbezpieczeństwo jest dla banków jedną z kluczowych kwestii, pod kątem analizy ryzyka w perspektywie najbliższych 12 miesięcy - wynika z badania EY i Instytutu Finansów Międzynarodowych. Wzięli w nim udział bankowi dyrektorzy do spraw ryzyka z 33 krajów.

Jak wynika z 11 edycji badania zarządzania ryzykiem „Odporna bankowość: wykorzystywanie możliwości i długoterminowe zarządzanie ryzykiem”, którą EY przygotował wraz z Instytutem Finansów Międzynarodowych (Institute of International Finance - IIF), ryzyko kredytowe znalazło się na czele listy bieżących ryzyk wskazywanych przez bankowych dyrektorów do spraw ryzyka (CROs). 98 proc. z nich uważa, że będzie to kluczowe zagadnienie przyciągające ich uwagę w ciągu najbliższych 12 miesięcy, gdy światowa gospodarka wraca na ścieżkę wzrostu po pandemii.

Ryzyko kredytowe wyprzedziło kwestie cyberbezpieczeństwa, wskazywanego teraz jako priorytet przez 80 proc. respondentów, które wcześniej było zagadnieniem numerem jeden dla działów ryzyka.

Pandemia koronawirusa i wprowadzane w odpowiedzi na nią kolejne lockdowny miały znaczący wpływ na stabilność operacyjną i kondycję finansową firm, co sprawiło, że w centrum uwagi bankowców znalazła się wiarygodność kredytowa ich klientów. Ryzyko kredytowe wzrosło na tyle, że przyćmiło w oczach bankowców kwestie cyberbezpieczeństwa, również będące ważną kwestią w czasach powszechnej pracy zdalnej i nasilających się ataków hakerskich na prominentne instytucje i globalne korporacje - wskazał Janusz Miszczak z EY, cytowany w raporcie z badania.

Na kolejny miejscach wśród czynników ryzyka wskazano stabilność operacyjną (33 proc.), cyfryzację procesów (również 33 proc.), ryzyko operacyjne z wyjątkiem cyberbezpieczeństwa (31 proc.) i wdrożenie zasad regulacyjnych (31 proc.).

Większość obaw z listy 10 największych czynników ryzyka w ciągu najbliższych pięciu lat wytypowanych przez CRO jest powiązana z technologią i danymi – od tempa i skali digitalizacji, poprzez zmiany w bankowości, które będą pokłosiem wprowadzania nowych technologii po kwestie dotyczące zarządzania danymi i wykorzystywania ich w zawansowanej analityce.

W badaniu EY i Instytutu Finansów Międzynarodowych wzięli udział zarządzający ryzykiem z 88 banków z 33 krajów z całego świata. Badanie prowadzone było w okresie od listopada 2020 r. do stycznia 2021 r.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama