Reklama

Biznes i Finanse

Hakerzy atakują unijną instytucję

fot. pixnio.com
fot. pixnio.com

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (European Banking Authority - EBA) stał się celem cyberataku. Hakerzy, aby uderzyć w unijny organ, wykorzystali lukę w oprogramowaniu Microsoft Exchange. Do czasu opanowania sytuacji agencja zdecydowała się na wyłączenie systemów poczty elektronicznej.

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego - unijna agencja, której zadaniem jest wdrażanie standardowego zestawu przepisów dotyczących regulowania i nadzorowania działalności sektora bankowego we wszystkich krajach UE, informuje, że stała się celem ataku cyberprzestępców. 

Jak wskazuje EBA w krótkiej nocie opublikowanej na swojej stronie, rozpoczęto pełne dochodzenie „w ścisłej współpracy ze swoim dostawcą technologii informacyjno-komunikacyjnych, zespołem ekspertów kryminalistycznych i innymi odpowiednimi podmiotami”.

W oświadczeniu EBA podkreślono możliwość pozyskania przez atakujących dostępu do danych osobowych za pośrednictwem wiadomości e-mail przechowywanych na tych serwerach.

Z dość skąpych informacjach przekazanych przez agencję wskazano również, że obecnie prowadzone są prace nad ustaleniem zakresu danych, do których pozyskano dostęp, „o ile w ogóle” do tego doszło – informuje EBA. 

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego podjął także decyzję o wyłączeniu swoich systemów poczty elektronicznej. 

2 marca br. Microsoft poinformował, że grupa hakerska określona jako „Hafnium”, pracująca na zlecenie chińskiego rządu wykorzystała luki w popularnym oprogramowaniu pocztowym Exchange Server do kradzieży wiadomości e-mail z atakowanych instytucji. Hakerzy powiązani z Państwem Środka wykorzystali luki w jednym z produktów Microsoftu do prowadzenia wrogiej kampanii, której celem była kradzież danych i uzyskanie trwałego dostępu do urządzeń ofiar.

Więcej o sprawie wykorzystania luk w oprogramowaniu Microsoft przez chińską grupę: 

image

 

Reklama

Komentarze

    Reklama