Biznes i Finanse
Były dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa KPRM zajmie wysokie stanowisko w Microsoft
Robert Kośla, były dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa KPRM, obejmie wysoką funkcję w technologicznym gigancie, firmie Microsoft. Będzie odpowiedzialny za region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki - dowiedział się portal CyberDefence24.pl.
Jak udało nam się ustalić, Robert Kośla obejmie stanowisko EMEA Chief Architect - Cloud Transformation - Public Sector. W praktyce oznacza to, że będzie odpowiedzialny za cały region: Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Na jego barkach spoczywać będzie obszar dotyczący sektora publicznego, w tym przede wszystkim odpowiedzialny będzie za podsektor Defence and Intelligence.
Microsfot szukał kogoś z doświadczeniem w sektorze publicznym
"Organizacje sektora publicznego wciąż się przekształcają. Nowe technologie i zaawansowane możliwości umożliwiają świadczenie usług cyfrowych, współpracę między agencjami, przekształcenie usług klinicznych i opiekuńczych oraz wiele innych. Aby wesprzeć ten rozwój i możliwości, Microsoft poszukiwał osoby na stanowisko Technology Leader na szczeblu kierowniczym z dużym doświadczeniem w sektorze publicznym" - mówi nam na gorąco Robert Kośla.
Jak tłumaczy, wymagane doświadczenie obejmowało kierowanie strategią technologiczną i bezpieczne dostarczanie rozwiązań opartych na chmurze (Azure, AWS lub GCP) w sektorze publicznym (w tym w obszarze Defence / Intelligence).
Konkretne zadania
Czym Robert Kośla będzie się zajmował? Do zadań Głównego Architekta w regionie EMEA zalicza się m.in.: zrozumienie środowiska technicznego sektora publicznego, w tym aspektów bezpieczeństwa; współpraca z architektami korporacyjnymi, zespołami ds. bezpieczeństwa, zespołami ds. rozwoju, zespołami operacyjnymi i partnerami technologicznymi; projektowanie i wdrażanie architektur referencyjnych; a także nadzór i zarządzanie oraz ustanawia praktyki i standardy jakościowe w celu realizacji rozwiązań biznesowych dla dużych projektów.
To jednak nie wszystko, nasz rozmówca wskazuje, że będzie zajmował się również generowaniem nowej i/lub ulepszaniem istniejącej własności intelektualnej – identyfikowaniem pomysłów i najlepszych praktyk oraz rozwojem wewnętrznych/zewnętrznych społeczności; wykonywaniem funkcji zaufanego doradcy – Trusted Advisor – w tym kierowaniem, przyjmowaniem technologii i rozwiązań; przewodzeniem działaniom podejmowanym przez członków zespołów wewnętrznych i interesariuszy w kontaktach z klientami, dzieląc się pomysłami, spostrzeżeniami oraz strategicznym i technicznym wkładem.
Ponadto, do zadań Robert Kośli będzie należało:
- przewodzenie działaniom podejmowanym przez członków zespołów wewnętrznych i interesariuszy w kontaktach z klientami, dzieląc się pomysłami, spostrzeżeniami oraz strategicznym i technicznym wkładem;
- inicjowanie i prowadzenie zewnętrznych wydarzeń związanych ze społecznością architektów (np. konferencje, seminaria, spotkania techniczne, webcasty, blogi, hackathony);
- pełnienie roli mentora dla młodszych kolegów, edukując ich w zakresie technicznych i nietechnicznych koncepcji oraz dzieląc się najlepszymi praktykami;
- pełnienie roli wiodącego eksperta w branży oraz prezentacje i spotkania z zewnętrznymi odbiorcami, a także publikowanie białych ksiąg dotyczących kluczowych tematów technicznych i/lub wzorców projektowych architektury.
Przypomnijmy, że Robert Kośla od października 2020 roku pełnił funkcję dyrektora Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Kancelarii Premiera. Wcześniej podobne stanowisko zajmował w Ministerstwie Cyfryzacji (od października 2018 do października do 2020).
Jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej. Przeszedł do rezerwy w ABW, skąd był oddelegowany do Władzy Wdrażającej Programy Europejskie w MSWiA. Pełnił funkcję dyrektora sektora bezpieczeństwa narodowego i obronności na region Europy Środkowej i Wschodniej w Microsoft Europe. Odpowiadał za sektor bezpieczeństwa w ponad 30 krajach, pracując w Monachium. Od 1994 r. pracował w UOP – najpierw w Wydziale Badań Rozwoju i Wdrożeń Biura Szyfrów, później w Wydziale Badań i Rozwoju Biura Bezpieczeństwa Łączności i Informatyki.
W latach 1998-2002 był zastępcą dyrektora Biura Bezpieczeństwa Łączności i Informatyki UOP, a w latach 2002-2006 zastępcą dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego (DBTI) ABW. Kierował pionem akredytacji bezpieczeństwa teleinformatycznego, nadzorując m.in. prace Laboratorium Ochrony Kryptograficznej, Laboratorium Ochrony Elektromagnetycznej i Laboratorium Ochrony Fizycznej DBTI ABW. Od 1998 r. bierze udział w pracach Komitetu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego NATO, a następnie NATO Information Assurance Sub-Committee (SC/4) a od 2004 r. w pracach Komitetu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego Rady Unii Europejskiej.
Robert Kośla był współautorem koncepcji budowy środków ochrony informacji niejawnych oraz krajowego schematu badań i certyfikacji tych środków (m.in. z wykorzystaniem kryteriów ITSEC, Common Criteria oraz kryteriów krajowych). Uczestniczył również w projekcie ustawy o podpisie elektronicznym. Był również współautorem dyrektyw i zaleceń technicznych opracowanych przez grupy robocze Komitetu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego NATO. W latach 2006-2008 zastępca dyrektora ds. systemów SIS i VIS Władzy Wdrażającej Programy Europejskie MSWiA, gdzie pełnił funkcję krajowego lidera projektów włączenia organów administracji publicznej do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS1+, SIS II) i Systemu Informacji Wizowej (VIS). Rober Kośla ukończył Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie na kierunku systemy informatyczne ze specjalizacją: systemy operacyjne czasu rzeczywistego.
Czytaj też
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.