Reklama

Biznes i Finanse

Belgia: kontrakty na 5G dla Nokii

Fot. JD Lasica/Wikimedia Commons/CC 2.0
Fot. JD Lasica/Wikimedia Commons/CC 2.0

Belgijski oddział Orange nawiązał współpracę z Nokią w zakresie zaopatrzenia w sprzęt oraz wdrożenie 5G w tym państwie. Podobny kontrakt z fińskim koncernem zawarła mniejsza firma Proximus. Chiński gigant Huawei nie zgłosił żadnych zastrzeżeń do przetargów.

Zgodnie z ogłoszoną w piątek decyzją, Orange Belgium wykorzysta rozwiązania Nokii do odświeżenia swojej infrastruktury sieciowej w kraju. Fiński koncern został również dostawcą sprzętu na potrzeby sieci telekomunikacyjnej nowej generacji w Belgii. Krajowy oddział francuskiego telekomu zapowiedział, że rozpocznie wdrożenie 5G od połączenia istniejącej już podstawowej infrastuktury radiowej opartej na urządzeniach szwedzkiego Ericssona. Równolegle mają być prowadzone przygotowania do uruchomienia niezależnej sieci 5G.

O przyznanie kontraktu Orange Belgium rywalizował z Nokią m.in. chiński koncern Huawei Technologies. Dostawca ten w ostatnich latach mierzy się z oskarżeniami Stanów Zjednoczonych, które upatrują w jego sprzęcie potencjalnego zagrożenia wywiadowczego. Huawei konsekwentnie odrzuca te zarzuty. Firma nie zakwestionowała jednak wyników ostatniego przetargu w Belgii, nazywając je w przytaczanym przez Reutera oświadczeniu „decyzją wolnego rynku” i chwaląc „uczciwą konkurencję, tym większą, im bardziej zdywersyfikowany jest łańcuch dostaw”.

Również Proximus - mniejszy lokalny rywal Orange - zdecydował się na rezygnację z urządzeń chińskiego dostawcy. Firma zapowiedziała w czwartek, że zamierza stopniowo zastępować obecnie stosowany przez siebie w Belgii i Luksemburgu sprzęt Huaweia urządzeniami dostarczanymi przez Nokię. Trzon sieci 5G Proximusa w Belgii ma być natomiast oparty na sprzęcie Ericssona.

W toku wdrożeń technologii 5G kraje członkowskie Unii Europejskiej przykładają większą niż do tej pory wagę do bezpieczeństwa infrastruktury telekomunikacyjnej, szczególnie w przypadku dostawców wysokiego ryzyka”, do którego to grona zaliczono m.in. Huaweia. Agencja Reutera zwraca uwagę, że ze względu na umiejscowienie unijnych instytucji w stołecznej Brukseli, bezpieczeństwo belgijskiej sieci jest szczególnie istotne.

Na piątkowej sesji giełdy w Helsinkach akcje Nokii notują do południa prawie 3,5-proc. wzrost cen względem czwartkowego zamknięcia. Ponad 3-proc. wzrost notowań spółki obserwaowany jest także w handlu przed piątkowym otwarciem parkietu nowojorskiego.

Źródło:PAP

Komentarze